Επιμέλεια: Δημήτρης Γιαννούκος, Κωσταντίνος “Loki” Γκούντας

Οι πληγές της φυγής του Σερ Άλεξ και της έλευσης του Μόγιες είναι ακόμα εμφανείς στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Φαν Χάαλ προσπαθεί να νοικοκυρέψει την ομάδα, αλλά λίγο ο προβληματικός σχεδιασμός λίγο η …επιδημία τραυματισμών και ο αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ,έχουν κάνει τον τελευταίο διάστημα “Γολγοθά” για την ομάδα!! Από την άλλη, η Σίτι είναι μέσα σε όλους τους στόχους και περιμένει την επιστροφή Κομπανί-Αγουέρο για να φορτσάρει στη δύσκολη συνέχεια της Πρέμιερ Λιγκ. Ας δούμε τον απόηχο από τα σημερινά τους παιχνίδια…

Μάντσεστερ Σίτυ-Σουόνσι

γκολαρα
Η στιγμή της λύτρωσης από τον Τουρέ στο 92′

Το ματς ξεκίνησε πιο βαριά και νωχελικά και από τον καιρό του μουντού Μάντσεστερ. Οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου και ανούσιας κυκλοφορίας μπάλας. Ο βαρύς Τουρέ έπαιζε σαν 6άρι χαμηλά δίπλα στον Φερναντίνιο παίζοντας πιο μακρυά από την αντίπαλη περιοχή και στερώντας από τους “Πολίτες” το μεγαλύτερο προσόν του. Τα δυνατά του πόδια και την οξυδέρκεια του. Ο Σίλβα που έπαιξε πίσω από το φορ είναι επηρεασμένος από τη μακροχρόνια απουσία του και δεν έχει ακόμα τα γνωστά στάνταρ απόδοσης. Οι γηπεδούχοι λοιπόν έπαιζαν με… χειρόφρενο και φανερό έλλειμμα δημιουργικότητας!! Η μόνη αξιόλογη στιγμή του ματς ήταν και το γκολ των γηπεδούχων όταν στο 24′ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπονί ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ανταγωνίζονταν σε… βαρεμάρα το πρώτο. Απουσία ρυθμού και φάσεων στις δυο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 89′ όταν ο Γκομίς που είχε μπει ως αλλαγή, “εκτέλεσε” από πλάγια θέση τον Χαρτ κάνοντας το 1-1. Λίγο πριν το…εγκεφαλικό για τους “Πολίτες” ο Τουρέ με αρκετή δόση τύχης (του σουτ του βρήκε στη πλάτη του Ιενάτσο) στο 92′ λύτρωσε τη Σίτι διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι δε βρίσκεται σε καλό φεγγάρι καθώς ταλανίζεται από απουσίες βασικότατων γραναζιών της. Όσο προχωράει με νίκες όμως, αγοράζει χρόνο ώστε να επουλωθούν στο μέγιστο δυνατό οι πληγές της. Παραμένει σε απόσταση επαφής από την κορυφή, πέρασε σαν πρώτη από τη φάση των ομίλων του Τσάμπιοινς Λιγκ και γενικά αν μείνει μακρυά από περισσότερους τραυματισμούς δίνει την αίσθηση ότι μόνο καλύτερη εικόνα μπορεί να παρουσιάσει.

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Μετά τον αποκλεισμό της από το Τσάμπιονς Λιγκ, άλλη μια ντροπιαστική ήττα ήρθε για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε με 2-1 από την φοβερή για ακόμα ένα παιχνίδι Μπόρνμουθ, στο “Ντην Κορτ”! Η ήττα αυτή σε συνδυασμό με τον πολύ άσχημο τρόπο παιχνιδιού των “κόκκινων διαβόλων” από την αρχή της χρονιάς, φέρνει τον Λουίς Φαν Χαλ όλο και πιο κοντά στην πόρτα της εξόδου. Από την άλλη μεριά, τα ”κεράσια” μετά τη νίκη εκτός έδρας επί της Τσέλσι πήραν το σκαλπ ενός ακόμα “μεγάλου”! Αξιοσημείωτο του αγώνα η συμμετοχή του Άρτερ που έχασε την κορούλα του πριν λίγες ημέρες, όμως αποφάσισε να αγωνιστεί. Οι παίχτες της Μπόρνμουθ αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια για αυτόν τον λόγο!
man gioyn
Το γκολ του φιλότιμου Φελαϊνί δεν στάθηκε αρκετό για τη Γιουνάιτεντ!!

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα για τους νεοφώτιστους, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Στάνισλας ο οποίος μαζί με όλη την ομάδα αφιέρωσε το γκολ του στον Άρτερ, προκαλώντας συγκίνηση σε όλους τους φιλάθλους στο γήπεδο! Η Γιουνάιτεντ ανέβασε στροφες, έψαξε το γκολ, έπεσε όμως πάνω σε έναν εκπληκτικό Μπόρουτς!! Η ομάδα του Λουίς Φαν Χαλ, συνέχισε να ψάχνει το γκολ και τα κατάφερε! Στο 24′ ο Φελαϊνί  πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Ντεπάι και νίκησε τον εξουδετερωμένο Πολωνό κίπερ για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο για τους γηπεδούχους!! Στο 52′ ο Ρίτσι εκτέλεσε το κόρνερ χαμηλά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον τελείως αμαρκάριστο Κίνγκ να κάνει το 2-1! Από εκείνο το σημείο και μετά η Μάντσεστερ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού όμως η άμυνα της Μπόρνμουθ λειτουργούσε εξαιρετικά σε όλες τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων! Πολύ μεγάλη εντύπωση προκάλεσε και η κίνηση του Φαν Χαλ στο 90′ κιόλας λεπτό, να βάλει έναν αμυντικό, τον Τζόουνς (και όχι τον Γιανγκ) με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ!