Πολλοί ήταν και αυτό το Σαββατοκύριακο οι Έλληνες που έβγαλαν το ψωμί τους στο εξωτερικό. Ξεχωριστή μνεία πρέπει να γίνει για τους Βαγγέλη Μόρα και Θανάση Παπάζογλου που πέτυχαν γκολ με Βερόνα και Κορτράικ αντίστοιχα, ενώ θετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Δημήτρης Κωνσταντόπουλος και Σωκράτης Παπασταθόπουλος.
170458914-a7e82019-fe47-4bc2-bac9-788f81505d93

Ιταλία

Ορέστης Καρνέζης / Ουντινέζε – Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 απέναντι στην Κιέβο.

Κώστας Μανωλάς / Ρόμα – Βασικός και αναντικατάστατος. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς στην εντός έδρας ήττα σοκ με 2-0 απ΄την Αταλάντα.

Βασίλης Τοροσίδης / Ρόμα – Πέρασε ως αλλαγή στο 83ο λεπτό, όταν η Ρόμα έχανε με 2-0 και έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης / Τζένοα – Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα απέναντι στην Κάρπι (1-2).

Μάριος Οικονόμου / Μπολόνια – Δεν αγωνίστηκε στην ήττα με 2-0 απ΄την Τορίνο, μένοντας στον πάγκο.

Παναγιώτης Κονέ / Ουντινέζε – Έμεινε εκτός αποστολής καθότι τραυματίας.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος / Σαμπντόρια – Έμεινε στον πάγκο στην συντριβή με 4-1 απ΄την Μίλαν.

Αντώνης Πετρόπουλος / Μπάρι – Παρακολούθησε το ματς απέναντι στην Κόμο απ΄τον πάγκο.

Σάββας Γκέντσογλου / Μπάρι – Έμεινε εκτός αποστολής.

Βαγγέλης Μόρας / Βερόνα – Σκόραρε με κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς υπέστη εκτός έδρας ήττα με 3-2 απ΄την νεοφώτιστη Φροζινόνε. Αντίκρισε και μια κίτρινη κάρτα.

Αγγλία

Χοσέ Χολέμπας / Γουότφορντ Έμεινε εκτός αποστολής κόντρα στην Άστον Βίλα.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος / Μίντλεσμπρο – Kαι πάλι βασικός ενώ κράτησε ανέπαφη την εστία του στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Χάντερσφιλντ. Έχει πάρει την φανέλα του βασικού σπίτι του ενώ η ομάδα του οδεύει ολοταχώς για την Premier League.

Ισπανία

Νίκος Καράμπελας / Λεβάντε –  Εκτός αποστολής στην ήττα απέναντι στην Ρεάλ Μπέτις.

Νίκος Βέργος  / Έλτσε – Είδε απ΄τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του απ΄την Αλμπαθέτε (1-0).

Γερμανία

Σωκράτης Παπασταθόπουλος / Ντόρτμουντ – Αφού ξεκουράστηκε μεσοβδόμαδα σήμερα αγωνίστηκε σε όλο το ματς στην νίκη με 4-1 απέναντι στην Στουτγκάρδη. Αντίκρισε και μια κίτρινη κάρτα.

Κυριάκος Παπαδόπουλος / Λεβερκούζεν – Έμεινε στον πάγκο κόντρα στην πρώην ομάδα του Σάλκε (1-1).

Κώστας Σταφυλίδης / Άουγκσμπουργκ – Δεν αγωνίστηκε στο 0-0 απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, μένοντας στον πάγκο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος / Στουτγκάρδη – Έμεινε εκτός αποστολής απέναντι στην Ντόρτμουντ.

Δημήτρης Διαμαντάκος / Καρλσρούη – Αγωνίζεται τη Δευτέρα απέναντι στην RB Λειψίας.

Ολλανδία

Τζέιμς Ευμορφίδης / Αλκμάαρ – Δεν αγωνίστηκε στην ήττα με 3-0 απ΄την Αϊντχόφεν, καθώς έμεινε στον πάγκο.

Κώστας Λάμπρου / Βίλεμ – Βασικός για άλλο ένα παιχνίδι, αυτή τη φορά στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στην Τβέντε.SWBV8816

Κώστα Κατσικάς / Τβέντε – Έμεινε εκτός αποστολής, καθώς αναρρώνει απ΄τον τραυματισμό του.

Βέλγιο

Μιχάλης Σηφάκης / Κορτράικ – Έμεινε στον πάγκο.

Κώστας Ρουγκάλας / Λέουβεν – Έμεινε στον πάγκο.

Στέργος Μαρίνος  / Σαρλερουά – Αγωνίστηκε για 90′ στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του απέναντι στην Λόκερεν (1-2).

Θανάσης Παπάζογλου / Κορτράικ – Πάλι βασικός, πάλι σκόρερ! Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην νίκη με 3-1 απέναντι στην Βάαλαντ φτάνοντας έτσι τα πέντε στο πρωτάθλημα.

Πορτογαλία

Ανδρέας Σάμαρης / Μπενφίκα – Η ομάδα του αγωνίζεται την Δευτέρα εκτός έδρας, κόντρα στην Μπράγκα.

Κώστας Μήτρογλου / Μπενφίκα – Παρομοίως.

Κύπρος

Ευθύμης Κουλούρης / Ανόρθωση – Ξανά γκολ για τον παίκτη του ΠΑΟΚ που αγωνίζεται ως δανεικός στην Κύπρο, καθώς άνοιξε το σκορ στην νίκη της ομάδας του με 2-1 απέναντι στον Άρη Λεμεσού. saki57093

Μάρκος Μαραγκουδάκης / Άρης Λεμεσού – Ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην ήττα απ΄την Ανόρθωση, φτάνοντας έτσι τα πέντε, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Βασικοί αγωνίστηκαν οι Γιώργος Αμπάρης, Δημήτρης Φροξυλιάς, Βασίλης Παπαδόπολος και Βασίλης Βαλλιάνος για το Παραλίμνι (2-2 με Ομόνοια), καθώς και ο Γιάννης Σκοπελίτης στην νίκη της  Νέας Σαλαμίνας  με 2-1 απέναντι στην Δόξα Κατωκοπιάς.

Άλλες χώρες

Θάνος Πέτσος / Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) – Έπαιξε για 75 λεπτά στο 3-1 απέναντι στην Ράιντφορ Αλταχ έχοντας θετική παρουσία.

Γιάννης Παπαδόπουλος  / Hapoel Kfar Saba (Iσραήλ) – Πέρασε ως αλλαγή μετά από 60 λεπτά παιχνιδιού, στην ήττα της ομάδας του με 3-0 απ΄την Hapoel Be’er Sheva.

Πέτρος Κανακούδης / Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) – Αγωνίστηκε για 90 λεπτά μεσοβδόμαδα, στην ήττα της ομάδας του απ΄την HIFK (2-0).

Αβραάμ Παπαδόπουλος / Σανγκάη Σενουα (Κίνα) – Έμεινε στον πάγκο στην ήττα της ομάδας του (1-0) απ΄την Γιανγσκού Σαϊντί στον τελικό του FA Cup.

Γιάννης Φετφατζίδης / Αλ Αχλί (Σαουδική Αραβία) – Έμεινε εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης Λουγκάνο (Ελβετία) – Πέρασε ως αλλαγή στο 76ο λεπτό. Το σκορ ήταν 1-0 υπέρ της ομάδας του η οποία ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος απ΄την Βαντούζ.