Για πρώτη φορά την φετινή σεζόν η Τσέλσι του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε δύο συνεχόμενες νίκες! Οι Λονδρέζοι σε ένα εξαιρετικό για αυτούς ματς διέλυσαν με 0-4 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας πιάνοντας την Πόρτο η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Διναμό Κιέβου με 0-2!

Το σκορ άνοιξε στο 20′ o Γκάρι Κέιχιλ, ενώ 20 λεπτά αργότερα το έργο της Τσέλσι έγινε ακόμα πιο εύκολα αφού Μπεν Χαϊμ άφησε με 10 παίχτες την ομάδα του μετά την ανόητη ενέργειά του να κλωτσήσει τον Ντιέγκο Κόστα. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι ”Μπλε” στο δεύτερο ημίχρονο είχαν το έλεγχο του αγώνα και διπλασίασαν τα τέρματά τους, στο 73ο λεπτό με τον Γουίλιαν να βρίσκει δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Όσκαρ έγραψε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζούμα στο 90ο λεπτό!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ραΐκοβιτς, Ντάσα, Μπεν Χαράς, Μπεν Χαΐμ, Γκαρσία, Άλμπερμαν (85′ Αζουλάι), Ζάχαβι (89′ Ιτζχάκι), Ρίκαν, Ιγκέμπορ, Πέρετζ, Μπεν Χαΐμ (80′ Μπασάτ)

Τσέλσι: Μπέγκοβιτς, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Τέρι (72′ Ζούμα), Ραχμάν, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Γουίλιαν (79′ Ρεμί), Όσκαρ, Αζάρ (69′ Πέδρο), Κόστα

Η άλλη ομάδα του Λονδίνου, είχε και αυτή πολύ εύκολο έργο κόντρα στην Διναμό Ζάγκρεμπ. Οι Λονδρέζοι που χρειάζονταν μόνο νίκη για να παραμείνουν στο κυνήγι της πρόκρισης μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Το άγχος του γκολ έφυγε για τους κανονιέρηδες, όταν στο 28′ ο Οζίλ μετά την πολύ όμορφη πάσα του καλύτερου παίχτη του γηπέδου Αλέξις Σάντσες, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά πιο μετά, το πείσμα του Μονρεάλ οδήγησε την Άρεναλ στο δεύτερο της γκολ, αφού έκλειψε την μπάλα έξω από την περιοχή της Διναμό και με πάσα “πάρε βάλε”, βρήκε το Σαντσες που διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το 2-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 71′ η Άρσεναλ κλείδωσε το ματς μετά την πολύ ωραία ενέργεια του Κάμπελ που βρήκε τον Σάντσες ο οποίος αφού πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σε κενή εστία έγραψε το τελικό 3-0!

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν (82′ Ντεμπισί), Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Καθόρλα (82′ Τσέιμπερς), Κάμπελ, Εζίλ, Αλέξις, Ζιρού (67′ Ράμσεϊ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Πίντο, Σιγκάλι, Ταραβέλ, Ματέλ, Μασάδο (84′ Κόριτς), Γκονσάλβες, Άντολιτς (71′ Ερνάντες) Πιάτσα, Ρογκ, Φερνάντες (57′ Σουντάνι)