Στο χειρότερο ματς της χρονιάς, η Άρσεναλ ηττήθηκε με 4-0 από την Σαουθάμπτον και να μένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας χάνοντας χρυσή ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή!

Η πρώτη και μοναδική καλή ευκαιρία για τους κανονιέρηδες χάθηκε στο 25ο λεπτό με τον Μόνρεαλ να δείχνει γιατί δεν είναι επιθετικός, αφού από πολύ πλεονεκτική θέση έκανε το πολύ κακό σουτ με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα! Οι ”Άγιοι” από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με το μαγικό-υπέροχο γκολ του Μαρτίνα στο 30ο λεπτό του αγώνα. Η Σότον θα μπορούσε να είχε κάνει δύο τα τέρματά της, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνο όμως ο Λονγκ στο τετ-α-τετ με τον Τσεχ έστειλε την στα περιστέρια.

Πάρα πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο όλοι οι παίχτες των Λονδρέζων, με εξαίρεση των Μεσούτ Οζίλ που ήταν ο μόνος που προσπαθούσε και ουσιαστικά ο μόνος που κράταγε το κέντρο της Άρσεναλ. Απίστευτα κακός ο Μερτεσάκερ, με τον Κοσιενλί να αναγκάζεται να παίζει και για αυτόν και όπως είναι λογικό η άμυνα των κανονιέρηδω έμπαζε από παντού! Καθόλου καλό πρώτο μέρος και από τον εορτάζοντα Άρον Ράμσεϋ που έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρσέν Βενγκέρ δεν άλλαξε τίποτα,με την Άρσεναλ να κάνει το χειρότερο ημίχρονο σίγουρα της σεζόν, μπορεί και ολόκληρης της χρονιάς! Ο Φλαμινί ήταν λίγος, ο Ράμσεϋ κακός και ο Οζίλ πολύ νευρικός και κανένας τους δεν μπορούσε να κατεβάσει την μπάλα. Ο Ζιρού άφαντος, με τους Κάμπελ και Γουολκοτ να προσπαθούν μάταια! Για αυτό όπως είναι λογικό, η Σαουθάμπτον που είχε σε καλή μέρα όλους τους παίχτες της, έκανε πάρτι. Διπλασίασε τα τερματά της με τον Λόνγκ στο 59ο λεπτό (ο οποίος όμως είχε κάνει φάουλ στον Κοσιελνι) και έκανε το 3-0 πέντε λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Φοντέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λονγκ στο 93ο λεπτό που πλάσαρε τον Τσεχ με την μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Τσέχου γκολκίπερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σαουθάμπτον: Στεκέλενμπουργκ, Μαρτίνα, Φαν Ντάικ, Φοντέ, Μπέρτραντ, Κλασί (67’ Ρομέου), Γουανιάμα, Γουόρντ-Πρόουζ (71’ Τάντιτς), Σ.Ντέιβις, Μανέ (81’ Χουάνμι), Λονγκ

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγιερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρέαλ, Φλαμινί (73’ Τσέιμπερς), Ράμσεϊ, Οζίλ, Κάμπελ (64’ Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (78’ Ιόμπι), Ζιρού