Ο Ολυμπιακός έχει μάθει να ζει με τα προβλήματά του, ως φαίνεται, γιατί στο τέλος, αν και δύσκολα, τα καταφέρνει! Ολυμπιακός-Λαμποράλ Κούτσα 59-52, ενώ κάλλιστα στη θέση του ονόματος της ισπανικής ομάδας θα μπορούσε να μπει αυτό του Γιάννη Μπουρούση, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, σκοράροντας 16 πόντους και μαζεύοντας 14 ριμπάουντ! Η πρώτη θέση στον όμιλο πάντως για την ομάδα του Πειραιά είναι γεγονός, καθώς με την αποψινή του νίκη έφτασε τις έξι, σε εφτά παιχνίδια, με μόνη του ήττα στην έδρα της Κούτσα και με την ίδια διαφορά πόντων.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν στο παρκέ του ΣΕΦ χωρίς τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη, Γιανγκ. Το ήξεραν όμως από πριν και έπρεπε να παλέψουν χωρίς αυτούς. Ο αρχηγός τους δε, Σπανούλης πήρε χρόνο συμμετοχής, πέτυχε 10 πόντους, αλλά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, πάλι με πρόβλημα. Και η ζωή συνεχίζεται, όπως και η κακοτυχία…

Παίρνοντας τα πράγματα με τη σειρά αναφορικά με το αποψινό ματς, η πρώτη περίοδος κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αν και ο Ολυμπιακός προσπάθησε να τρέξει στο γήπεδο και να δημιουργήσει διαφορά. Χαρακτηριστικό δε, ήταν το γεγονός πως η ισπανική ομάδα κατάφερε να σκοράρει τον πρώτο της πόντο στα 5:45, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στο διάστημα αυτό διαμορφώθηκε αμέσως μετά, από το γκολ-φάουλ του εξαιρετικού Μάντζαρη (12-1). Η περίοδος έκλεισε μόλις στο 12-6, σκορ που είχε διαμορφωθεί από τα τέσσερα λεπτά περίπου πριν το τέλος της, με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται σε λάθη και άστοχες ενέργειες.

Όσον αφορά τη δεύτερη περίοδο, που έκλεισε με επί μέρους σκορ 14-16 (σκορ ημιχρόνου 36-22), η Κούτσα δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει. Αξιοσημείωτοι είναι στο διάστημα αυτό οι 8 πόντοι του Χάντερ (συνολικά 12), που απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο ανάγκη τον είχε και τον έχει η φροντ λάιν των Πειραιωτών, πέρα από την απουσία του Γιανγκ.

Συνεχίζοντας, στο τρίτο 10λεπτο, αυτό τέλειωσε με 46-39 και επί μέρους σκορ 10-17, κάτι που λέει πολλά. Την ώρα που οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, φτάνοντας στο +16 (44-28), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, «κόλλησαν» και με ένα σερί 11-0 οι Ισπανοί μείωσαν σε 44-39 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου. Το 46-39 διαμορφώθηκε στη λήξη της περιόδου από λέι απ του Τσαϊρέλη μετά από ασίστ του Χάκετ. Η περίοδος όμως ανήκε, τρόπον τινά, στη Λαμποράλ και ιδιαιτέρως στον Μπορούση, που πραγματικά οργίασε, παίρνοντας πάνω του την ομάδα, με άξιο συμπαραστάτη του τον Άνταμς (ήταν και στο σύνολο του παιχνιδιού).

Η τέταρτη περίοδος δε (έληξε 59-52, με 13-13 επιμέρους σκορ), στα 7:18 πριν το τέλος άρχισε να μοιράζει καρδιοχτύπια στους φίλους του Ολυμπιακού λόγω μείωσης του σκορ σε 49-47. Εκεί όμως ήταν που μίλησαν τα ελληνάκια από πλευράς ερυθρολεύκων, αρχικά με τον Παπαπέτρου (51-47 με εξαιρετικό κάρφωμα), στη συνέχεια με τον εκπληκτικό συνολικά Μάντζαρη (καταλυτικό τρίποντο στα 3:08) και τελικά με τον Αθηναίου (το τρίποντο «κερασάκι» για το 57-51). Το τελικό αποτέλεσμα (59-52) διαμορφώθηκε από μια βολή του Μπουρούση και ένα -επιτέλους- εύστοχο μπάσιμο του Στρόμπερι, που θέλει πολλή… δουλειά ακόμη.

Τέλος καλό, όλα καλά, λοιπόν για τον πρώτο και με τη βούλα πλέον στον όμιλο Ολυμπιακό, που παρά τα σημαντικά προβλήματά ανταπεξέρχεται στις υποχρεώσεις του, κάτι που οφείλει στο ταλέντο του πάγκου του. Ο Αγραβάνης παίρνει όλο και περισσότερο χρόνο συμμετοχής και τον αξιοποιεί, ο Αθηναίου συνέχισε σε ρυθμούς… Τσεντεβίτα κι ας πέτυχε μόλις ένα, αλλά πολύ σημαντικό, τρίποντο, ενώ ο Παπαπέτρου αφήνει υποσχέσεις για τεράστιο μέλλον αμυντικά και επιθετικά. Άλλωστε, ένα από τα χάιλ λάιτς του ματς ανήκει σε αυτόν (τρομερό λέι απ κάτω από τη στεφάνη για το 34-21).

Εν κατακλείδι, ο Σφαιρόπουλος πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένος, που οι επιλογές που του έχουν «απομείνει», αποδίδουν, δίνουν τα πάντα μες στο παρκέ και στο τέλος χαμογελούν ως νικητές…