Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κλασικά καλά. Έλεγχος ρυθμού και ριμπάουντ και καλό μπλοκάρισμα στον “πυλώνα” των Σέρβων, Κούζμιτς. Από την άλλη είχαμε πολλά λάθη από τον Αστέρα που αδυνατούσε να βρει σημείο αναφοράς σε αντίθεση με Ολυμπιακό που είχε τους Παπανικολάου στην αρχή και Γκριν στη συνέχεια να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Σε ίδιο μοτίβο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Σφαιρόπουλου με “κρυφά χαρτιά” τους Αγραβάνη και Γιανγκ που θύμισε… παίκτη μετά από μήνες και πολύ καλή άμυνα συνολικά συνέχισε να κάνει περίπατο, έχοντας “δαγκώσει” τον Αστέρα από το πρώτο λεπτό. Από την άλλη, η επίθεση αντιμετώπιζε “δυσλειτουργίες” και τελικά το σκορ ημιχρόνου στο 30-17 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο, με τους Σέρβους να σουτάρουν με 7/23 και να έχουν 11(!!) λάθη.

Στην επανάληψη ξύπνησε το… φάντασμα των Τούρκων! Κάκιστο ξεκίνημα των Πειραιωτών και με ένα σερί 11-2 οι γηπεδούχοι μπήκαν για τα καλά στο ματς (32-28). Τότε ο Παπανικολάου με διαδοχικές ενέργειες “ξεκόλλησε” τον Ολυμπιακό και επανέφερε την τάξη. Προσωρινά όμως αφού οι Γκούντουριτς και Σιμόνοβιτς βρήκαν το… χέρι τους και συμπαρέσυραν τους συμπαίκτες τους σε μια μεγάλη εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο, περνώντας μπροστά στο σκορ (43-42), με επιμέρους σκορ 26-12!

Τα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου όμως ήταν εφιαλτικά για τον Ολυμπιακό. Λάθος επιλογές, θολωμένο μυαλό, στατική επίθεση και άμυνα… παιδική χαρά. Και από την άλλη οι Σέρβοι να έχουν… αλλάξει τσιπάκι και να ευστοχούν με άνεση. Κάπου εκεί όμως, εμφανίστηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης που με 9 σερί πόντους, έκανε το -8 του 35ου λεπτού σε -2 (53-51) μέσα σε δύο μόλις λεπτά!! Αυτό έσωσε τον Ολυμπιακό, καθώς τελικά κατάφερε να… αναστηθεί και να πάει το ματς στην παράταση με σκορ 58-58, μετά από μεγάλα τρίποντα από Γκούντουριτς και Πριντεζη.

Στην παράταση είχαμε ένα σκληρό μπρα ντε φερ από τις δύο ομάδες με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός έβγαλε μια καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του Ερυθρού Αστέρα, πήρε την κατοχή μέσω… instant replay. Εκεί σε μια φάση ΚΑΡΜΠΟΝ με αυτή του έπους της Πόλης, ο Γκριν βρήκε τον Πρίντεζη που με πεταχτάρι έκανε το 66-64 και έδωσε μια τεράστια νίκη ψυχολογίας στον κακό Ολυμπιακό.

Τι είδαμε

• Τον Ολυμπιακό με απόντα τον Λοτζέσκι και… ανύπαρκτους τους Μπιρτς και Σπανούλη, έβγαλε άσσο από το μανίκι του με τον α π ι σ τ ε υ τ ο Αγραβάνη να δίνει πραγματικό σόου και να φωνάζει παρών όταν η μπάλα ζύγιζε “τόνους”, δίνοντας ζωή στον… πεθαμένο για 12′ Ολυμπιακό.
  • Αν ο Αγραβάνης ήταν η σπίθα, ο Παπανικολάου ήταν ο… καταλύτης της νίκης. Ο “Παπ” αναδεικνύεται σε δεύτερος “υπαρχηγός” των “ερυθρόλευκων” και δίκαια αναδείχθηκε MVP με την γενικότερα αψεγάδιαστη εμφάνισή του.
  • Εδώ σταματούν τα θετικά. Γιατί εμφάνιση που επαναλαμβάνεται σε τρία διαδιχικά ματς Euroleague δεν είναι τυχαία. Φοβερό πρώτο ημίχρονο και κάκιστο δεύτερο με Νταρουσάφακα, Γαλατάσαραϊ και Ερυθρό Αστέρα με τον τελευταίο μήνα του Ολυμπιακού να είναι επιεικώς προβληματικός.
  • Είναι φοβερό το έλλειμμα ενέργειας και καθαρού μυαλού των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα τελευταία 15-20 λεπτά των αγώνων, αλλά και η αδυναμία του προπονητή να βοηθήσει την ομάδα από τον πάγκο. Πρόβλημα που εμφανίζεται στη χειρότερη δυνατή στιγμή, όταν το … “χιόνι λιώνει”… που λέει και μια ψυχή…