Τον πρώτο από τους εναπομείναντες – έτσι όπως τα κατάφερε- τελικούς έδιναν σήμερα οι “ερυθρόλευκοι” κόντρα στην έκπληξη του ομίλου Λαμποράλ, που φιγουράρει στη δεύτερη θέση. Ματς ζωής και θανάτου για τους Πειραιώτες που πλέον ζητούν μίνιμουν, μια παραπάνω νίκη από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Λαμποράλ ήταν καλή για διαστήματα (όσο βασικά έπαιζε ο Μπουρούσης) αλλά ο Ολυμπιακός θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 82-68.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένος στην αναμέτρηση και έφτασε να χάνει 2-9. Όμως με 7 πόντους από τον Πρίντεζη ισοφάρισε στο πεντάλεπτο. Με γρήγορο μπάσκετ και ένα επιμέρους 13-0 η διαφορά άνοιξε στο 15-9. Η άνοδος του Μπουρούση και τα σουτ των περιφερειακών βοήθησαν την ισπανική ομάδα να επανακάμψει με τη πρώτη περίοδο να τελειώνει 19-16 με 13 πόντους από τον Γιώργο Πρίντεζη.

1421731
Ο Πρίντεζης δήλωσε και πάλι βροντερό “παρών”

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, παίρνοντας ανέλπιστες βοήθειες σε άμυνα και επίθεση από… Μιλουτινοφ αλλά και Όντομ και με σημείο αναφοράς τον Χάκετ πήρε σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μπουρούσης όμως πήρε επ’ ώμου την ομάδα του και τη διατήρησε κοντά στο σκορ. Κάπου εκεί όμως έκανε την εμφάνισή του ο… παλιός καλός Ολυμπιακός στο δεύτερο και με πολλές καλές άμυνες (6 κλεψίματα ως τότε) και πολύ τρέξιμο μπλόκαρε την Λαμποράλ που έκανε 5 λεπτά να σκοράρει, ελλείψει και του Μπουρούση που έπρεπε να πάρει ανάσες. Το τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν 44-30, ενδεικτικό της τροπής που άρχισε να παίρνει η αναμέτρηση.

Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό “μουδιασμένο” επιθετικά, διατηρώντας όμως την ίδια σιδερένια άμυνα. Το ξέσπασμα του αρχηγού του, όμως έδωσε το έναυσμα στην ομάδα και σε ολόκληρο το ΣΕΦ για την… έκρηξη. Απανωτά καλάθια, αιφνιδιασμοί και σωστές επιθεικές επιλογές από όλους τους ερυθρόλευκους και η διαφορά ήταν λογικό να κλείσει στο 63- 47, με τους Ισπανούς να διατηρούνται “ζωντανοί” με κάποια εύστοχα μακρινά σουτ.

Η τέταρτη περίοδο δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Σαν να άδειασε από την απίστευτη κατάθεση ενέργειας του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο η διαφορά ήταν μεγάλη. Μεγάλη ήταν όμως και η προσπάθεια της ομάδας του Περάσοβιτς που έφτασε τη διαφορά μέχρι το -8 (73-65). Ως εκεί όμως. Ο Σπανούλης με μια ασίστ στον Χάντερ και ένα δικό του καλάθι έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, “σκοτώνοντας” τους Ισπανούς που φάνηκαν να το πιστεύουν προς στιγμήν. Τελικό σκορ και αποστολή Νο. 1 εξετελέσθει. Να περάσει ο επόμενος!!!\

Κριτική

Καλός ο Ολυμπιακός μετά από καιρό. Πρώτος μεταξύ ίσων ο ανεβασμένος τον τελευταίο καιρό Πρίντεζης (17π, 5ριμπ). Επόμενος σε προσφορά ο Βασίλης Σπανούλης με 14 πόντους (5/8 σουτ) και 8 ασίστ. Όλοι οι υπόλοιποι έβαλαν το λιθαράκι τους. Οι Όντομ, Στρόμπερι και Χάκετ με το απίστευτο αμυντικό τους φίλτρο και το σύνηθες ενθουσιώδες παιχνίδι τους, ο Παπαπέτρου με πολύ καλό παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο και όσο και αν φαίνεται απίστευτο, ο Μιλουτίνοφ που με 7 πόντους 3 επιθετικά ριμπάουντ και δυο κοψίματα έδειξε… σημεία ζωής!!

Από τους φιλοξενούμενους οι Μπέρτανς και Μπλάζιτς είχαν κάποια ξεσπάσματα με μακρινά σουτ, συγκλονιστικός όμως για πολλοστή φορά μέσα στη σεζόν, ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους (8/8 δίποντα) και 7 ριμπάουντ, δείχνοντας ξανά εν μέρει τη βασική γύμνια του “ερυθρόλευκου” ρόστερ. Ίσως η απρόσμενη άνοδο του Μιλουτίνοφ και το ενθαρρυντικό ντεμπούτο του Γουόρικ που μοιάζει πιο… παίκτης από τον Τζέημς να αλλάξουν τους συσχετισμούς.