Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 93-58 της ΑΕΚ για τον πρώτο ημιτελικό της Α1 μπάσκετ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος παρουσιάστηκαν πολύ πιο έτοιμοι και με περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα το 1-0 να έρθει πολύ πιο άνετα από το αναμενόμενο.

Η “Ένωση” είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων και φάνηκε ανταγωνιστική μόνο για οκτώ λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν ρυθμούς και “έκλεισαν” το ημίχρονο με 52-30.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο Ζντοβτς “έβαλε” τις φωνές για μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και η διάφορα έπεσε στους 16 (52-36) αλλά κάποιες λάθος επιλογές στην επίθεση και κάποια μεγάλα σουτ των γηπεδούχων, έφεραν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, ο Ολυμπιακός θα έχει εύκολο έργο στο δρομο για τους τελικούς. Η ΑΕΚ όμως δεν θα παραδώσει εύκολα τα “όπλα” και αναμένεται να παρουσιαστεί πιο διαβασμένη στον δεύτερο αγώνα της Παρασκευής και πάλι στο Σ.Ε.Φ στις 19:30.

Οι περίοδοι: 21-14,52-30,70-48,93-58