Σε ένα παιχνίδι υψηλών προδιαγραφών για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντικό προβάδισμα επί της Άρσεναλ νικώντας την 0-2 στο Λονδίνο με τα δύο γκολ του Μέσι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων να ελέγχει το παιχνίδι στο δεκάλεπτο έχοντας σημαντική ευκαιρία εντός περιοχής στο 7ο λεπτό, με τον Ράμσι να μην εκμεταλλεύεται την πάσα του Οζίλ. Στο 22’ ο τελευταίος βγάζει και άλλη πάσα για γκολ, η οποία δεν έγινε ασσίστ από τον Μπεγερίν και στη συνέχεια από τον Τσάμπερλειν που έστειλε την μπάλα πάνω στον Τερ Στέγκεν σε απόσταση 2-3 μέτρων. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν πλήρως την κατοχή βγάζοντας τις πρώτες αξιόλογες φάσεις στο 45΄ και το 46’ με τον Σουάρεζ που δεν κατάφερε να κάνει γκολ το τετ-α-τετ και την κεφαλιά εντός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49’ ο Τσεχ νικάει αυτή τη φορά τον Νειμάρ στο τετ-α-τετ και «οι Κανονιέρηδες» απάντησαν με την δύσκολη κεφαλιά του Ζιρού δέκα λεπτά μετά. Στο 65’ μετά από πολλές κόντρες στην περιοχή των Καταλανών οι Σάντσεζ και Ράμσι δεν καταφέρνουν να διασπάσουν το ισπανικό τοίχος με τα σουτ τους, ενώ στην επόμενη φάση τα σουτ του Μέσι και του Σουάρεζ είχαν την ίδια κατάληξη. Το 0-1 θα γίνει στο 71’ όταν οι φιλοξενούμενοι με τρείς πάσες έστειλαν την μπάλα στον Μέσι, ο οποίος νίκησε από εύκολη θέση τον Τσεχ σε κοντινή απόσταση. Στο 78’ σε παρόμοια αντεπίθεση ο Σουάρεζ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και πέντε λεπτά μετά ο Μέσι κερδίζει πέναλτι, που εκτελεί και τελειώνει το παιχνίδι. Η τελευταία φάση καταγράφεται στο 92’, όταν ο Νειμάρ ανενόχλητος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσεχ με κεφαλιά.

Το παιχνίδι ήταν υπό τον έλεγχο της Μπαρτσελόνα μετά από το πρώτο δεκάλεπτο ενθουσιασμού της Άρσεναλ και μέχρι το τέλος. Ήταν κάτι το αναμενόμενο. Καμιά ομάδα δεν τολμά να παίξει παιχνίδι κατοχής έχοντας απέναντι τους την συγκεκριμένη επιθετική τριάδα των Καταλανών. Με 35-65 κατοχή υπνώτισαν όπως πάντα τον αντίπαλο με τον τρόπο που μόνο αυτοί ξέρουν. Παρόλα αυτά η Άρσεναλ έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση σαν σύνολο. Είχε εξαιρετικές αντιδράσεις στην άμυνα, έβγαζε γρήγορα και υπό πίεση την μπάλα από την περιοχή και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες με την εξυπνάδα των Οζίλ, Ζιρού και Ράμσι. Αξιοσημείωτο το ότι περιόρισε σε υψηλό βαθμό τον Σουάρεζ και τον Νειμάρ, γεγονός που επαληθεύει τα παραπάνω. Το παιχνίδι χάθηκε από τα ατομικά λάθη των γνωστών. Είναι αυτοί που δεν θα αφήσουν την ομάδα να παίξει στο επίπεδο που ορίζει το όνομα της. Πρώτον ο Μερτεζάκερ, ο οποίος αποδεικνύεται ξανά μοιραίος σε αντεπίθεση, σε αυτήν που δεν είχε κανένα ρόλο στη φάση του πρώτου γκολ αφήνοντας την Μπαρτσελόνα να κάνει παιχνίδι σε πολύ μεγάλο κενό χώρο. Ανεπίτρεπτο. Αγαπητός και φιλότιμος αλλά έχει και πολύ συγκεκριμένες δυνατότητες.

Στην δεύτερη φάση δεν σιγουρεύει την πάσα του, γεγονός που φαίνεται ακόμα πιο επικίνδυνο όταν αυτή η πάσα προορίζεται για τον Φλαμινί, ο οποίος κάνει πέναλτυ με την είσοδό του στο παιχνίδι. Η αργή του σκέψη τον εξέθεσε. Ωστόσο η ομάδα αξίζει τα συγχαρητήρια όλων, μια άλλη μέρα θα μπορούσε να πάρει το παιχνίδι. Μια μέρα στην οποία ο Τσάμπερλειν δεν θα έκανε τελείωμα μικρού παιδιού. Μια μέρα στην οποία θα έπαιζε ένα σέντερ μπακ με ταχύτητα. Πλέον η ομάδα καλείται να δείξει τον χαρακτήρα της απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την Κυριακή. Όπως είχε κάνει ξανά με τους ίδιους τον Οκτώβριο, όταν και νίκησε κατά κράτος με 3-0, πέντε μέρες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο Έμιρειτς.