Ούτε τώρα κατάφερε ο ΠΑΟΚ να νικήσει την Καμπάλα, που μοιάζει ”ανίκητη” όταν αγωνίζεται απέναντι σε Ελληνικές ομάδες. Οι Θεσσαλονικείς που γνώριζαν ήδη ότι δεν θα συνεχίσουν στην διοργάνωση, αφού η Κρασνοντάρ είχε νικήσει την Ντόρτμουντ στην Ρωσία, κόλλησαν στο μηδέν με την Καμπάλα, με τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στην Τούμπα να αποδοκιμάζει έντονα!

Εμφανώς απογοητευμένοι οι γηπεδούχοι από τον αποκλεισμό τους, μπήκαν παγωμένα στο γήπεδο και λίγο έλειψε να δεχτούν το γκολ όταν στο 13ο λεπτό ο Αντόνοφ σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τον Γλύκο να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να έχει την πολύ μεγάλη φάση για γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε πολύ! Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η πολύ καλά διαβασμένη Καμπάλα δεν του άφηνε περιθώρια για να απειλήσει! Η μεγάλη φάση για τον “Δικέφαλο” όμως ήρθε στο 75ο λεπτό όταν μετά το σουτ του Μακ, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του τερματοφύλακα της Καμπάλα, πήγαινε σιγά σιγά προς το τέρμα, αλλά πρόλαβε να σηκωθεί και να την μπλοκάρει, κρατώντας το μηδέν. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς, ήταν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζεκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως είδε τον Γλύκο να απομακρύνει!

Ας δούμε όμως τι έγινε στα υπόλοιπα ματς της διοργάνωσης, αναλύοντας τον κάθε όμιλο ξεχωριστά:

1ος Όμιλος

Δύο πολύ μεγάλα διπλά είχαμε στον 1ο όμιλο, αφού Φενερμπαρτσε και Άγιαξ έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης. Οι Τούρκοι νίκησαν με 0-2 την πρωτοπόρο του ομίλου Μόλντε που ”έμπλεξε”, χάρη στα γκολ των Φερναντάο στο 70′ και Τουφάν στο 86. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες, αφού αποβλήθηκε στο 90′ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ριντάροεϊ. Πολύτιμο διπλό και για τον Άγιαξ που νίκησε με 1-2 την Σέλτικ και μάλιστα με ανατροπή. Οι Σκωτσέζοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον ΜακΓρέγκορ , με τον Μίλικ να ισοφαρίζει στο 22′ και τον Σέρνι στο 88 να ολοκληρώνει την ανατροπή για τον Άγιαξ, δίνοντάς τους βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στους στην επόμενη φάση. Τα πάντα λοιπόν θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

2ος Όμιλος

Στην κορυφή του ομίλου ανέβηκε η Λίβερπουλ, μετά την νίκη της με 2-1 κόντρα στην Μπορντό και με ανατροπή! Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με τον Σαϊβε στο 35ο λεπτό, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να δείχνει χαρακτήρα (κάτι που είχαμε να δούμε καιρό από την ομάδα του Μέρσεϊσαιντ) και να ανατρέπει το σκορ πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στο 38 ο Μίλνερ με πέναλτι και ο Μπεντέκε στο 44′ διαμόρφωαν το τελικό 2-1. Με την νίκη αυτή οι ”Κόκκινοι” εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση στους “32”. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ρουμπίν Καζάν νίκησε με 2-0 την Σιόν στην χιονισμένη  Ρωσία και ελπίζει για ένα θαύμα την τελευταία αγωνιστική και να προκριθεί στην επόμενη φάση! Τα γκολ για τους Ρώσσου έβαλαν οι Γκεόργιεφ στο 72 και Ντέβιτς στο 90′.

3ος Όμιλος

Όπως είπαμε, Ντόρτμουντ και Κράσνονταρ είναι οι ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Η Κρασνοντάρ πήρε την νίκη που της εξασφάλισε και την πρόκριση, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαμάγιεφ. Το τελικό σκορ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό, με τους Γερμανούς να έχουν τρία δοκάρια (το ένα προ κενής εστίας). ΠΑΟΚ και Καμπάλα είναι οι ομάδες που μένουν εκτός

4ος Όμιλος

Συνεχίζει την απίστευτη πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ η Νάπολι που έχει 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Ναπολιτάνοι νίκησαν με 1-0 την Μπριζ στο Βέλγιο χάρη στο γκολ του Κίρικες στο 41ο λεπτό. Ελπιζει για πρόκριση η Λέγκια Βαρσοβίας που νίκησε την Μίτιλαντ με 1-0 με γκολ του Πρίζοβιτς στο 35ο λεπτό και έφτασε τους 4 βαθμούς δύο πίσω από την δεύτερη της βαθμολογίας Μίτιλαντ.

50 Όμιλος

Στο ντέρμπι κορυφής, η Βιγιαρεάλ νίκησε δύσκολα με 1-0 την Ραπίντ Βιένης και την έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς. Σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Μπρούνο Σοριάνο. Στο άλλο ματς του ομίλου η Ντιναμό Μίνσκ νίκησε με 1-0 την απογοητευτική Βικτόρια Πλζεν, με τον Αντάμοβιτς που πήρε το ”ριμπάουντ” μετά την δική του άστοχη εκτέλεση πέναλτι.

6ος Όμιλος

Η Μπράγκα εξασφάλισε την πρόκριση στους “32” καλύτερους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι Πορτογάλοι νίκησαν με 2-1 την Λίμπερτς με ανατροπή, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και την πρώτη θέση του ομίλου. Το σκορ για την Σλόβαν άνοιξε ο Έφρεμοφ στο 35′ με το Ρικάρντο Φερέιρα να ισοφαρίζει επτά λεπτά αργότερα. Την ολική ανατροπή πραγματοποίησε ο Κρίσλαν στις καθυστερήσεις του αγώνα! Δύσκολη νίκη και για την Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-1) της Γκρόνιγκεν. Ο Ν’Κουντού άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους στο 28′, με τον Μαντούρο να ισοφαρίζει στο 50′. Την νίκη για την Μαρσέιγ έδωσε ο Μπατσουάγι στο 88′ και λύτρωσε την ομάδα του πρώην τεχνικού του Ολυμπιακού,Μίτσελ.