Η αυλαία της πέμπτης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα άνοιξε με τρία παιχνίδια και ισάριθμες νίκες των γηπεδούχων.Η ΤΣΣΚΑ νίκησε άνετα την Μπάμπεργκ, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε δύσκολα της Τσεντεβίτα, ενώ στο μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς και αναπαράσταση του περυσινού τελικού, η Ρεάλ επικράτησε του Ολυμπιακού.

Ας δούμε πιο αναλυτικά τι έγιναν στα παιχνίδια.

Για τον 1ο όμιλο.

Η Φενέρμπαχτσε συνάντησε αρκετές δυσκολίες απέναντι στην Τσεντεβίτα, αλλά επικράτησε τελικά με 86-73. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά την πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ακολουθήσουν και το τέλος της να βρίσκει στο +15 τους παίκτες του Ομπράντοβιτς (27-12). Η συνέχεια όμως δεν ήταν και τόσο καλή για τους γηπεδούχους, καθώς οι Κροάτες βελτίωσαν την άμυνα τους, πέτυχαν κάποια σημαντικά καλάθια και η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -7 για τους φιλοξενούμενους (40-33).  Οι “Κροάτες” συνέχισαν να είναι μαχητικοί και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά στον πόντο στο τέλος της περιόδου (62-61). Κάπου εκεί οι φωνές του Ομπράντοβιτς έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο σερί  13-4 έφτασαν την διαφορά στο +10, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος φτάνοντας τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Ούντοχ και Ντατόμε με 17 και 19 πόντους, ενώ για τους ηττημένους οι Μπίλαν και Πούλεν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για τον 2ο όμιλο.

Η ΤΣΣΚΑ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, και κέρδισε εύκολα 91-70 την Μπάμπεργκ. Οι ¨φιλοξενούμενοι” μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν 0-7, κάπου εκεί η “ρωσική αρκούδα” πήρε μπρος και βρέθηκε μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου με 25-23. Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για τους γηπεδούχους, καθώς με ένα εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά (30 πόντους) και αμυντικά (μόλις 11 πόντους), πήγε στα αποδυτήρια στο +21 (55-34). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι παίχτες του Ιτούδη κράτησαν την διαφορά κοντά στους 20 πόντους, φτάνοντας έτσι εύκολα στην τρίτη τους νίκη. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 19 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ζήσης με 12 πόντους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε του Ολυμπιακού με 84-72. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν, να ισορροπούν το παιχνίδι και να πηγαίνουν μπροστά στο τέλος της περιόδου με +2 17-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν πιο εύστοχοι, παίζοντας και καλύτερη άμυνα, βάζοντας έτσι δύσκολα στους Δευτεραθλητές Ευρώπης, με το ημίχρονο να κλείνει στο -6 (41-35).  Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι τα έβαζαν όλα από παντού και με οποιονδήποτε τρόπο, με αποτέλεσμα η διαφορά να “ξεφύγει” σε διψήφιο αριθμό, με το τέλος να βρίσκει τους “ερυθρόλευκους” στο -15 (63-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, έριξαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και έτσι υπέστησαν την τρίτη σερί ήττα τους. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σέρχιο και Γιούλ με 11 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους οι Παπαπέτρου και Χάκετ με 12 και 14 πόντους.