Την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα κόντρα στο Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ πέτυχε η ΑΕΚ  86-70. Η «Βασίλισσα» σε μια μεταβατική περίοδο, με αλλαγή προπονητή και μετά τον αποκλεισμό από το Γιούροκαπ βρήκε το κίνητρο και έπαιξε ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια. Η «Ένωση» ήταν σοβαρή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κάτι που συνεχίστηκε μέχρι τη λήξη.

Η πρώτη περίοδο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να βγάζει ενέργεια στο παρκέ. Δυνατές άμυνες, σωστές επιλογές στην επίθεση και όμορφο μπάσκετ με αρκετή κυκλοφορία της μπάλας. Το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου την βρίσκει να προηγείται 23-11. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στην δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες με  διαφορά 17 πόντων(49-32).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε στιγμές θεάματος και μια μικρή δόση χαλάρωσης από πλευράς ΑΕΚ. Ωστόσο, με τον Κούπερ να μοιράζει 11 ασίστ και τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι πάλι ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους δεν είχε κάτι να φοβάται. Το παιχνίδι τέλειωσε με τον καλύτερο τρόπο για την «πληγωμένη» ΑΕΚ. Νίκη ψυχολογίας, που θα δώσει ώθηση για την υπέρβαση στο Πρωτάθλημα.

Τα ποσοστά της ΑΕΚ: 24 ασσίστ 18/21 βολές 22/37 δίποντα 8/20 τρίποντα.

Η στιγμή του αγώνα
Η συμμετοχή του Ντούσαν Σάκοτα στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, ήταν αυτό που  ξεχώρισε από την σημερινή αναμέτρηση.sakota manwlo Ο γιος του πρώην πλέον προπονητή και αρχηγός της ομάδας ήταν αυτός που αποδοκιμάστηκε περισσότερο από όλους στο παιχνίδι με την Νεπτούνας. Πριν τη σημερινή αναμέτρηση με το Ρέθυμνο, δεν ήθελε να ξανά πάει στο ΟΑΚΑ, καθώς η απόφαση του για αποχώρηση ήταν ειλημμένη.

Παρόλα αυτά βρήκε τα απαραίτητα ψυχολογικά αποθέματα και έμεινε στην ομάδα της καρδίας του. Συγκεκριμένα την ώρα που ο Μανωλόπουλος (υπηρεσιακός προπονητής) θέλησε να τον χρησιμοποιήσει στο παιχνίδι, το ρώτησε και μάλιστα τον έκανε με μια ζεστή αγκαλιά! Του ψιθύρισε στο αυτί αν είναι έτοιμος και αν θέλει να αγωνιστεί, σηκώθηκε, πέρασε στο παιχνίδι, και γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο που καταλαβαίνει πως θέλει ψυχολογική στήριξη.