Χτίζουν σερί και ψυχολογία οι”Ρεντς”

Η Λίβερπουλ κατάφερε να βγάλει μια εβδομάδα με 3 ματς μόνο με νίκες. Η αρχή έγινε με το ντέρμπι στη γαλάζια πλευρά του Μάντσεστερ(0-4), με καλή μάλιστα μπάλα κατά διαστήματα. Μεσοβδόμαδα την Πέμπτη νίκησε 2-1 τηλιβερ Μπορντό στο “Άνφιλντ” και σήμερα έψαχνε τη νίκη απέναντι στη Σουόνσι που θα την έκανε να “κεφαλαιοποιήσει” διπλό με τους “πολίτες”.

Μια νίκη που ήρθε δύσκολα με γκολ-πέναλτυ του Μίλνερ στο 2ο ημίχρονο (1-0). Μια Λίβερπουλ που ήταν σχετικά ακίνδυνη χωρίς τον Κουτίνιο. Η απουσία του Βραζιλιάνου στέρησε ένα στήριγμα στον βαρύ Μπεντέκε που έμεινε σχετικά αποκομμένος από την ομάδα να…σκοτώνεται με τους αμυντικούς των “Κύκνων”. Η Σουόνσι αποκάλυψε τις αδυναμίες της ομάδας του Κλοπ. Με μαζική άμυνα και 8 παίκτες πίσω από τη μπάλα, έκανε την περιοχή της σχεδόν απροσπέλαστη από τους “κόκκινους”. Η Λίβερπουλ γενικά δεν μπορεί εύκολα να παράξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και να διασπάσει κλειστές άμυνες. Αρέσκεται κυρίως στο να κερδίζει κατοχές μέσω ανελέητου πρέσινγκ και να βγαίνει σε αντεπιθέσεις. Ίσως οι επιστροφές Στάριτζ και Χέντερσον -που ίσως ήταν πιο σημαντικές ακόμα και από τη νίκη- σε συνδυασμό με πιθανή μεταγραφική να αλλάξουν το…ελαττωματικό DNA της ομάδας. Αυτό που μένει είναι η νίκη και η μείωση της διαφοράς από τη κορυφή στο -6.

(Χ)αμένη η Τσέλσι στο λονδρέζικο ντέρμπι

Φοβερά ανεβασμένη τον τελευταίο καιρό η Τότεναμ με τον Κέην να έχει σκοράρει 9 γκολ στα τελευταία 6 ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Πεσμένη η Τσέλσι, που έδειχνε να βρίσκει κάποια αντίδραση μετά από τη νίκη στη περασμένη αγωνιστική και την 4αρα στο Ισραήλ. Το ντέρμπι του Λονδίνου αναμενόταν με πολύ ενδιαφέρον. Κανείς τσελσιδεν ξέρει αν το “τρικ” του Μουρίνιο με την τοποθέτηση του Αζάρ σαν …ψευτοεννιάρι ήρθε από έμπνευση ή από ανάγκη (βλέπε τσακωμό στο Ισραήλ με Ντιέγκο Κόστα). Αν και μετά το τέλος έγινε ηλίου φαεινότερον ότι ισχύει το δεύτερο, με τις σχέσεις των 2 αντρών να είναι σε κακό “φεγγάρι”.

Στα αγωνιστικά τώρα, η έμπνευση του Μουρίνιο έδωσε φρεσκάδα και κινητικότητα στην επιθετική γραμμή της Τσέλσι, με τον Βέλγο να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος. Μετά από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν φάσεις, οι φιλοξενούμενοι είχαν τη πρωτοβουλία αλλά έπεσαν σε έναν πολύ σταθερό Γιορίς. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε άλλο ματς. Οι ομάδες επηρεασμένες και από τον ισχυρό αέρα έριξαν ρυθμό και στην ουσία δεν είδαμε φάσεις πέρα από το σουτ του Αζάρ που έβγαλε ο Γιορίς κάνοντας μια εξαιρετική απόκρουση. Το 0-0 δεν χάλασε τη Τότεναμ η οποία διατηρείται κοντά στη τετράδα, αφήνει όμως τη Τσέλσι στο -14 από τη κορυφή.

Δάγκωσαν και τη Γιουνάιτεντ οι “αλεπούδες”

Ποιος θα έλεγε ότι δίπλα σε αυτό τα ματς θα έμπαινε ο χαρακτηρισμός, συνάντηση κορυφής!! Και όμως στη Πρεμλεστεριερ Λιγκ όλα είναι πιθανά. Η πρωτοπόρος Λέστερ αντιμετώπισε τους “κόκκινους διαβόλους”. Σε ένα όμορφο ματς με ρυθμό και ένταση στο πρώτο ημίχρονο η Λέστερ κατάφερε να προηγηθεί με το κορυφαίο κανόνι της Πρέμιερ, Τζέημι Βάρντυ, που πήρε πλέον δικό του το πολυσηζυτημένο ρεκόρ συνεχούς σκοραρίσματος. Παθιασμένοι οι γηπεδούχοι έπεφταν στις μονομαχίες σαν καμικάζι, σαν να μην υπάρχει αύριο. Όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του με κεφαλιά του Μπάστιαν Σβαϊστάιγκερ μετά από κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες φοβήθηκαν να ρισκάρουν και με εξαίρεση μια ευκαιρία ων “αλεπούδων” που εξουδετέρωσε ο Ντε Χέα το ματς “κλείδωσε” στην ισοπαλία (1-1) που εξυπηρετεί βάσει εξέλιξης του ματς και τις δυο ομάδες.

Πύρρειος…ισοπαλία για την Άρσεναλ

Πρέπει να είναι η πιο άτυχη ομάδα. Η Άρσεναλ εκτός του ότι έμεινε στο 1-1 με την Νόριτς στο “Κάροου Ρόουντ”, έχασε τους Κοσιελνί και Αλέξις Σάντσες, που τραυματίστηκαν (μάλλον σοβαρά) και προστέθηκαν στην μεγάλη λίστα με τους τραυματίες της Άρσεναλ. Με αυτήν την ισοπαλία οι “κανονιέρηδες” έμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τις πρωτοπόρες Μάντσεστερ Σίτι και Λέστερ, αλλά και έναν πίσω από την τρίτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

during the Barclays Premier League match between Norwich City and Arsenal at Carrow Road on November 29, 2015 in Norwich, England.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως είδαν τον καλύτερο αμυντικό τους Λαουρέντ Κοσιελνί να τραυματίζεται μόλις στο 13′! Την θέση του πήρε ο Γκάμπριελ που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως ο μοιραίος παίχτης της Άρσεναλ αφού έχασε τον Γκράμπαν στο γκολ της ισοφάρισης της Νόριτς. Η Άρσεναλ είχε προηγηθεί στο 30′, όταν οι Σάντσες και Οζίλ έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να ανοίγει το σκορ! Στο 70′ της αναμέτρησης,ο Αλέξις Σάντσες στην προσπάθειά του να κλέψει την μπάλα από τον Ράντι, ένιωσε ενόχληση στους οπίσθιους μηριαίους, έπεσε στο έδαφος και ζήτησε γρήγορα ιατρική βοήθεια. Με τον τραυματισμό αυτό ο Χιλιανός όπως όλα δείχνουν θα χάσει τον αγώνα-τελικό στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό.

Πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο η Νόριτς, που πάλεψε το ματς, κοίταξε στα ίσια την Άρσεναλ και θα μπορούσε να είχε πάρει το ματς, αν ο Τσεχ στο 80′, δεν είχε κάνει μια από τις αποκρούσεις τις χρονιάς, στο παραλίγο αυτογκόλ του Γκάμπριελ. Από την άλλη μεριά η Άρσεναλ απογοήτευσε και έμεινε μακριά από τις νίκες για τρίτο σερί παιχνίδι! Η απώλεια του Κοκλέν φάνηκε στο χώρο του κέντρου, με τον Φλαμινί να μην μπορεί να καλύψει επάξια το κενό του!

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντεστερ Σίτυ

Με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντε Μπρούιν, ο οποίος πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ, η Μάντσεστερ Σίτι παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο,επέστρεψε στης νίκες, αφού κέρδισε με 3-1 την Σαουθάμπτον στο “Έτιχαντ” και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Μια νίκη που χρειάζονταν επειγόντως οι “Πολίτες”, μετά τα τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (Άστον Βίλα, Λίβερπουλ, Γιουβέντους).σιτυ

Η ομάδα του Πελεγκρίνι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα, όταν οι Κέβιν Ντε Μπρούιν και Στρέλινγκ συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει το 1-0. Το δεύτερο γκολ για τους ”Πολίτες” ήρθε από τον Ντέλφ, ο οποίος σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών της Σαουθάμπτον και να καταλήγει στα δίχτυα του Στεκέλενμπουργκ (2-0).

Ο Κούμαν σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, άλλαξε το αρχικό αμυντικό πλάνο του και ανέβασε πιο ψηλά την ομάδα του, με αποτέλεσμα να πιέσει περισσότερο καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ (2-1) στο 49′ όταν μετά από την σέντρα του Μανέ, ο Λόνγκ πήρε την κεφαλιά νικώντας Ντεμικέλις και Καμπαγέρο. Οι ”Άγιοι” πήγαν να εκμεταλλευτούν την ψυχρολουσία της Σίτι όταν ο Τάντις βρήκε χώρο, έκανε το σουτ όμως ο Καμπαγέρο έδιωξε με δυσκολία. Ο ρυθμός από εκείνο το σημείο και μετά έπεσε με την Σίτι να ανακτά και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και να διαμορφώνει το τελικό το 3-1, μετά την ωραία σέντρα του Ντε Μπρούιν και το δυνατό διαγώνιο σουτ του Κολάροφ.

“Αυτοκτόνησε” η Έβερτον

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο “Ντιν Κορτ”! Η Έβερτον προηγήθηκε με 0-2 (σκορ ημιχρόνου) της Μπόρνμουθ και έμοιαζε να έχει ένα πολύ εύκολο απόγευμα. Όμως στα τελευταία λεπτά έγινε το “έλα να δεις”. Στο 82′ οι νεοφώτιστοι μείωσαν σε 1-2 με το γκολ “ποίημα” του Σμιθ και στο 87′ ισοφάρισε σε 2-2 με το κοντινό πλασέ του Στάνισλας, με τους παίχτες της να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς!Όμως δεν είχε τελειώσει τίποτα ακόμα! Τα “ζαχαρωτά” πίεσαν πολύ για το γκολ στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να το πετύχουν στο 95′ με τον Ρος Μπάρκλεϊ να νικάει τον Φεντερίτσι για το 3-2! Η Έβερτον όμως κατάφερε να αυτοκτονήσει και πάλι!!! Στο 97′ ο Στάνισλας βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-3!

Σοκ και δεος από Κρίσταλ Πάλας

Φοβερή ήταν η Κρίσταλ Πάλας του Πάρντιου, ο οποίος αντιμετώπιζε την πρώην ομάδα του Νιούκαστλ που από την οποία δεν έφυγε με τον καλύτερο τρόπο! Οι “αετοί” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Παπίς Σισέ, δεν πτοήθηκαν και φιλοδώρησαν με 5 γκολ της Καρακάξες. Δύο γκολ πέτυχαν οι ΜακΆρθουρ (14′, 90′) και Μπολασιέ (17′,47′) ενώ ένα πέτυχε ο Ζαχά (41′) διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 5-1.

Νίκη για τις “μαυρόγατες”στοκε

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Άλαρνταϊς. Η Σάντερλαντ νίκησε με 2-0 την Στόουκ Σίτι. Τα γκολ για τις  “μαυρόγατες”, ήρθαν πολύ αργά στο ματς, με τους Άνχολτ και Γουάτμορ στο 82′ και στο 84′ αντίστοιχα, να χαρίζουν μια υπερπολύτιμη  νίκη στην Σάντερλαντ στην μάχη που δίνει για να σωθεί! Η ήττα αυτή για την Στόουκ μπορεί να μην είχε έρθει αν ο Σνόουκρας δεν είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Φοβερή η Γουότφορντ

Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση από την Άστον Βίλα και πλέον μόνο με θαύμα μπορεί να σώσει την χρονιά! Το ξεκίνημα αυτό για την Άστον Βίλα είναι το χειρότερο της στην Πρέμιερ Λιγκ! Η Γουότφορντ προηγήθηκε μόλις στο 17′ με τον Ιγκάλο. Οι ”Χωριάτες” ισοφάρισαν με τον Ρίτσαρνς στο 41′  (1-1) πηγαίνοντας με άλλο αέρα στα αποδυτήρια! Όμως η ανατροπή όχι απλά δεν έγινε αλλά βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά, όταν ο Χάτον σκόραρε άθελα του εις βάρος της ομάδας του στο 70′ και ο Ντίνεϊ δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 1-3. Το μόνο που κατάφερε η Βίλα ήταν να μειώσει στο 85′ με τον Αγιού στο τελικό 2-3!

γουεστΙσόπαλες οι ”Γουέστ”

Ο Ζαράτε άνοιξε το σκορ στο 17′ για τα “σφυριά”, όμως η Γουεστ Μπρομ που είναι σε εξαιρετική φόρμα, κατάφερε και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τo “Μπόλι Γκράουντ” , αφού στο 50′ ο Ριντ με αυτογκολ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 απέναντι στη Γουέστ Χαμ. Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για τους Λονδρέζους, που έχουν κερδίσει όλους τους ”μεγάλους” και δεν μπορούν να πάρουν βαθμούς από ομάδες που βρίσκονται στις πιο κάτω θέσεις της βαθμολογίας!