23:12, 04/05/2016 | Συντάκτης: Φώτης Διάφας

Με «σούπερ» Καλάθη ο ΠΑΟ έκανε το 1-0

Στενός κορσές στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα αποδείχθηκε ο Άρης στον πρώτο αγώνα για την ημιτελική σειρά των play off της Α1 στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει δύσκολα στην νίκη με 85-79 και να κάνει το 1-0.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα παίρνοντας τα ηνία στο σκορ με τους «πράσινους» να ισορροπούν το παιχνίδι και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τέλος του δεκαλέπτου ισόπαλες 19-19.

Οι παίχτες του Πεδουλάκη βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Καλάθη και Ουίλιαμς πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Πελεκάνο από την άλλη μεριά να κρατάει τον Άρη κοντά στο σκορ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να κλείνει στο+7 46-39.

Οι παίχτες του Πρίφτη προσπάθησαν στην αρχή της περιόδου να φτάσουν στο σκορ φτάνοντας στο -4 48-44, αλλά το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμούς και με τρίποντα από τους Καλάθη και Ουίλιαμς έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό 67-54, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 67-57 με τρίποντο του Πελεκάνου.

Οι «πράσινοι» φάνηκε να καθαρίζουν νωρίς το παιχνίδι με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Παππά να φτάνουν την διαφορά στο +16 73-57 και με τρίποντο του Φώτση στην μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα στο 35’λεπτό 82-65. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και αυτό το επωφελήθηκαν οι » κίτρινοι» ροκανίζοντας την διαφορά η οποία έφτασε και στο -5 84-79, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με 1βολή του Ουίλιαμς που έγραψε το 85-79.

Μας άρεσε η εξαιρετική παρουσία του Καλάθη μετά από καιρό σημειώνοντας 21 πόντους έχοντας και 8ριμ 6ασι και 3 στα 4 τρίποντα. Επίσης μας άρεσε η παρουσία του Παππά που μας θύμισε τον παλιό καλό Παππά σημειώνοντας 12 πόντους και δίνοντας ενέργεια στην επίθεση, όπως επίσης και ο Ουίλιαμς ο οποίος αθόρυβα έφτασε τους 18 πόντους.

Δεν μας άρεσε η μικρή συμμετοχή των Χέινς και Χάντερ με 5,2 λεπτά αντίστοιχα συμμετοχής. Τα 0 στα 8 τρίποντα των δυο «παλιοσειρών» Διαμαντίδη και Φώτση, όπως επίσης και το συνολικό ποσοστό των  «πράσινων» από τα 6,75μ με 8 στα 23.