Η ΑΕΚ πήρε την νίκη και το προβάδισμα στον πρώτο ημιτελικό με τον Ατρόμητο με 1-0, στο κεκλεισμένων τον θυρών ΟΑΚΑ. Ο Μάνταλος με γκολ στο 73΄έδωσε την λύση για την «Ένωση» του Στέλιου Μανωλά.

Πάρα τα όσα έζησαν στο ξενοδοχείο το βράδυ της Τρίτης (19/4), οι παίκτες της ΑΕΚ βρήκαν την δύναμη και έπαιξαν με ψύχη κόντρα στον Ατρόμητο και πήραν το προβάδισμα για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το ματς

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που πήγε να πετύχει γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, η άμυνα του Ατρομήτου με τον Κυβρακίδη απομακρινέ με κεφαλιά και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά που έβαλε σε κίνδυνο τον Μπάρκα.

Η Μεγαλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε με τον Αραβίδη στο 12΄. Ο Βάργκας έβγαλε την σέντρα, ο Αραβίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μπάργκας απομάκρυνε. Στην απόκρουση ο Αραβίδης πήρε το ριμπάουντ όμως τον πρόλαβε με κόντρα ο Κοντοές που έδιωξε σε κόρνερ.

Η «Ένωση», συνέχισε να επιτίθεται κυρίως από τα δεξιά με Μάνταλο και Γκάλο όμως οι σέντρες που επιχειρήσαν δεν έδιναν λύση στο πρόβλημα του γκολ. Ο Ατρόμητος εδίνε χώρο στους «κιτρινόμαυρους» που είχαν συντριπτική κατοχή, με τον Δέλλα να θέλει να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.
Μετά το μισάωρο ο Ατρόμητος έριξε τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας την μπάλα στην κατοχή του.

Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τον Ατρόμητο να κρατάει την μπάλα στα πόδια του χωρίς να απειλεί. Η φλύαρη υπεροχή της ΑΕΚ που απείλησε κυρίως με σέντρες, δεν έδωσε λύση στο πρόβλημα του γκολ. 0-0 τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ βγήκε πάλι πολύ δυνατά θέλοντας να πετύχει ένα γκολ που θα τις δώσει το προβάδισμα από τον πρώτο ημιτελικό αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδος.

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 48΄Ο Μάνταλος συνδικάστηκε με τον Ντιντάκ αυτός έδωσε στον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του Πορτογάλου πέρασε άουτ. Κινητήριος μοχλός παρέμενε ο Μάνταλος που έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο στο παιχνίδι, όλες οι επιθέσεις της ΑΕΚ περνάνε από τα πόδια του.
Ο Ατρόμητος στην 1 ώρα αγώνα έριξε τον ρυθμό, χωρίς να έχει ιδιαίτερη διάθεση να ανοιχτεί. Οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν με τον Σιμοές στο 70΄. Ο Πορτογάλος έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Πέτρος Μάνταλος εδωσε την λύση στο 73΄ Ο Αραβίδης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά και έδωσε στην ΑΕΚ την λύση και ανοίξε το σκορ 1-0.

Η «Ένωση» κράτησε το προβάδισμα χωρίς να απειληθεί αλλά και χωρίς να απειλήσει για ακόμα ένα γκολ. Με το υπερ της 1-0 η ΑΕΚ κρατάει το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

ΑΕΚ (Μανωλάς): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντιντάκ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Ατρόμητος (Δέλλας) : Μπάρκας, Κυβρακίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Μπίτολο, Ουσέρο, Ούμπιδες, Ματέι, Γροντής, Μπρίτο, Λε Ταλέκ.