0:30, 02/04/2016 | Συντάκτης: Φώτης Διάφας

«Πράσινο» πάρτι στο ΟΑΚΑ

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός στην απονομή του Διαμαντίδη από την Euroleague ως Legend (θρύλος) της διοργάνωσης , δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Τσεντεβίτα, την οποία νίκησε με 76-60. Οι «πράσινοι»  εξασφάλισαν έτσι την τρίτη θέση και  πηγαίνουν στην Τουρκία την επόμενη και τελευταία αγωνιστική να αντιμετωπίσουν την Εφές χωρίς άγχος και περιμένοντας «δώρο» από την Νταρουσάφακα για να πάρει και την δεύτερη θέση και παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας ή  να παραμείνουν τρίτοι και να αντιμετωπίσουν είτε την Λαμποράλ Κούτσα είτε την ΤΣΣΚΑ με μειονέκτημα έδρας.

Οι» πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας εξ αρχής το προβάδισμα με καλές επιλογές στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Γκίστ και Πάβλοβιτς, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα έχοντας 4 κλεψίματα ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στο τέλος της περιόδου στο +15 20-5.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια επανάληψη του πρώτου καθώς το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει καλές επιλογές στην επίθεση και να παίρνει σκορ από τους περισσότερους παίχτες που μπήκαν στο παρκέ, καθώς επίσης βγάζοντας  πολύ ενέργεια στην άμυνα με συνέπεια να κρατήσουν πολύ χαμηλά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με την διαφορά να φτάνει στο +23 στο τέλος της περιόδου 42-19.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και τα προηγούμενα με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικός στην επίθεση με την διαφορά να φτάνει και στην μέγιστη της τιμή στο +29 53-24. Κάπου εκεί όμως  οι παίχτες του Κόουτς Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν και αυτό το εκμεταλλευτήκαν οι «Κροάτες» κατεβάζοντας την διαφορά στο -21 58-37 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους «πράσινους». Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν αρκετά μη έχοντας καλές επιλογές στη επίθεση κάνοντας παράλληλα και αρκετά λάθη, με συνέπεια οι παίχτες της Τσεντεβίτα να το εκμεταλλευτούν αυτό και με ένα σερί 12-0 και τον Παναθηναϊκό να έχει 5 λεπτά να πετύχει καλάθι η διαφορά έφτασε στο +9 58-49. Κάπου εκεί οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς μετά τις φωνές του αφυπνίστηκαν και επανάφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και τελείωσαν το παιχνίδι φτάνοντας στο +16 και την νίκη με 76-60.

Μας άρεσε ότι παρά το γιορτινό κλίμα που υπήρχε στο ΟΑΚΑ  για την βράβευση του Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός και οι παίχτες δεν επαναπαυτήκανε και παρουσιάστηκαν αρκετά σοβαροί για 30 λεπτά παίρνοντας την νίκη και συνάμα την πρόκριση για τους «8».  Οι «πράσινοι¨ είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον Γκίστ αλλά και τον Χείνς όσο διάστημα αγωνίστηκε. Επίσης ο Καλάθης παρότι δεν σκόραρε πολλούς πόντους ήταν πάρα πολύ καλός μοιράζοντας 6 ασίστ και κάνοντας και 3 κλεψίματα, ενώ βοήθειες έδωσε και ο Διαμαντίδης σημειώνοντας 10 πόντους.

Δεν μας άρεσε το τελευταίο δεκάλεπτο και το μπλάκ άουτ των παιχτών του Τζόρτζεβιτς το οποίο απέναντι στην Τσεντέβιτα δεν κόστισε αλλά απέναντι σε ομάδες όπως η Λαμποράλ και η ΤΣΣΚΑ που θα βρει απέναντι του θα του κοστίσουν πολύ ακριβά. Δεν μας άρεσε η απόδοση των Ραντούλιτσα που υπέπεσε αρκετές φορές σε βήματα όπως επίσης και αρκετά εύκολα καλάθια, όπως επίσης και το πρώτο κακό παιχνίδι του Ουίλιαμς με την φανέλα του Παναθηναϊκού.