11:13, 14/11/2015 | Συντάκτης: Φώτης Διάφας

Πλήρωσε τα σπασμένα η Ζαλγκίρις Κ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα επικρατώντας εύκολα της Λιθουανικής ομάδας στο ΟΑΚΑ. Το τελικό 91-56 και η διαφορά των +35 πόντων αντικατοπτρίζει πλήρως στην εξέλιξη του αγώνα, με τους πράσινους να φτάνουν στην δεύτερη τους νίκη φτάνοντας στο 2-3.

Η εξέλιξη του αγώνα.

Οι παίχτες του Παναθηναϊκού μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με όπλο την καλή τους άμυνα τις σωστές περιστροφές και τις καλές επιλογές στην επίθεση, έφτασαν νωρίς νωρίς σε διψήφιο αριθμός διαφοράς (19-8), με τους πράσινους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο  +14 (27-13).

Το δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με ένα σερί (0-8), μείωσε την διαφορά στους 8 πόντους 32-34, αλλά οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο +19 στο τέλος του δεκαλέπτου 44-25, με τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα να είναι οι πρώτοι στο σκοράρισμα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βουγιούκας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το προηγούμενο, οι πράσινοι με πατημένο γκάζι σε άμυνα και επίθεση έφτασαν την διαφορά στους +30 ( 65-35), βάζοντας και τους πιτσιρικάδες μέσα με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +29 70-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί. Παρόλα αυτά οι παίχτες του Παναθηναϊκού δεν το παράτησαν και με τους πιτσιρικάδες να βγάζουν μια ωραία φάση με ασίστ του Λούντζη και κάρφωμα του Χαλαραμπόπουλου, σηκώσαν  όλο το γήπεδο όρθιο. Η διαφορά συνέχισε να κινείται σε μεγάλα επίπεδα και το τελικό 91-56 ήρθε φυσιολογικά.

Μας άρεσε.

Η αντίδραση των παιχτών μετά την  ήττα στη Πολωνία και την κακή εμφάνιση στην Πάτρα. Οι πράσινοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, έβαλαν τα τρίποντα και τις βολές, και έχοντας 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων,  έφτασαν στη νίκη και την μεγάλη διαφορά.

MVP.

Ο Καλάθης ήταν εξαιρετικός αμυντικά και με βοήθειες στην επίθεση παρόλο  τον τραυματισμό του, αλλά ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έκανε το καλύτερο του παιχνίδι αμυντικά και στην επίθεση με 18  πόντους  6/6 ΒΟΛ, 6/13 2Π, 4ΡΙΜ, 3ΚΛ και 3ΛΘ σε 18 λεπτά συμμετοχής, κερδίζει τον τίτλο του καλύτερου παίχτη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 6(2τρ, 5ρ), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 12(2/3τρ, 4ασ), Ραντούλιτσα 18(4ρ), Φελντέιν 15(5/7τρ), Διαμαντίδης 6(1τρ, 5ασ), Γκιστ 8(5ρ), Καλάθης 11(1τρ, 8ασ), Λούντζης 2(5ρ), Κούζμιτς 11(5ρ)

Ζαλγκίρις: Βένε 6, Λεκαβίτσιους 5(1), Πότσιους, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις, Μότουμ 10(1τρ, 4ρ), Γιανκούνας 4, Βουγιούκας 15(7ρ), Βέτσβαγκαρς 1, Χάνλαν 7(1), Ουλανόβας 4(1)