21:52, 03/08/2017 | Συντάκτης: Κώστας Πρατικάκης

Πανιώνιος – Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1

Καλούμενος να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 του πρώτου αγώνα, ο Πανιώνιος αντιμετωπίζει στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μαζί θα ζήσουμε την προσπάθεια του Ιστορικού να υπερκεράσει το εμπόδιο των Ισραηλινών και να βρεθεί στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος(Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Σαββίδης, Κόρμπος, Λάμπρου, Μασούντ, Μασούρας, Γεσίλ

Μακάμπι(Κρόιφ): Ραίκοβιτς, Σπούνγκιν, Ατζίλι, Κγιάρτνανσον, Γέινι, Τίμπι, Γκολάσα, Σόενφελντ, Μπεν Χαίμ, Νταβιντζάντα, Μπατόκιο

Ξεκίνησε το παιχνίδι με τη Μακάμπι στη σέντρα

Πέμπτο λεπτό του αγώνα, χωρίς τίποτα αξιοσημείωτο ακόμα.

Δέκατο λεπτό του αγώνα, εδώ στη Νέα Σμύρνη, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ προσεκτικά για την ώρα. Η Μακάμπι γιατί έχει το υπέρ της 1-0 από τον πρώτο αγώνα και ο Πανιώνιος γιατί αν δεχτεί τέρμα θα γίνει πολύ δύσκολη η υπόθεση πρόκριση.

Αναγκαστική αλλαγή μόλις στο δωδέκατο λεπτό για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Οικονόμου, ο Δημήτρης Σταυρόπουλος.

Δέκατο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης και η καλύτερη στιγμή του αγώνα ήταν ένα κόρνερ του Πανιωνίου. Προσπάθησε να βγει στην κόντρα η ομάδα του Πανιωνίου, αλλά κόπηκε εύκολα.

Εικοστό λεπτό της αναμέτρησης, πάντα στο 0-0 η αναμέτρηση. Παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες μέχρι τώρα. Διακοπή στην αναμέτρηση για να δροσιστούν οι παίκτες και ο διαιτητής.

είκοσι πέντε λεπτά αγώνα χωρίς τη μεγάλη φάση. Δε θα μπορούσε να υπάρχει πιο δίκαιο σκορ από το 0-0.

Πρώτη μεγάλη φάση στον αγώνα για τη Μακάμπι, στο 26, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά όπως επιτίθεται η Μακάμπι, ο Κγιάρτνανσον βρέθηκε μόνος μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά ψηλά.

Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τη Μακάμπι. Κίτρινη στο Μασούντ για διαμαρτυρία. Έτοιμοι για την εκτέλεση του φάουλ οι παίκτες της Μακάμπι.

Εκτέλεσε ο Ατζίλι, έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τη Μακάμπι.

Τριακοστό πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Πανιώνιο να μην έχει δημιουργήσει ούτε υποψία ευκαιρίας. Από την άλλη η Μακάμπι έχει απειλήσει δύο φορές από στημένες φάσεις.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο στο τριακοστό έκτο λεπτό. Ο Γεσίλ κοντρόλαρε την μπάλα έξω από την περιοχή, σούταρε, άφησε άγαλμα το Ραίκοβιτς, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Κίτρινη στον Μπατόκιο.

Νέα σπουδαία ευκαιρία με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που έκανε ο Βλάχος, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Ραίκοβιτς. Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ για τον Πανιώνιο.

Έχει ανέβει ο Πανιώνιος, έχει ζεστάνει και τον κόσμο του.

Ζητάνε πέναλτι οι παίκτες του Πανιωνίου σε πτώση του Γεσίλ μετά από σπρώξιμο του Μπεν Χαίμ, παίζετε υπέδειξε ο Νεβελάινεν. Δε φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

Κίτρινη και σε Γεσίλ και Μπεν Χαΐμ για διαμαρτυρίες.

Πλησιάζουμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ιστορικός είναι δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης, έχει ισορροπήσει κι έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Κίτρινη στον Γκολάσα για φάουλ στον Μασούρα.

Τεντωμένα τα νεύρα στα τελευταία λεπτά, με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, πάντα 0-0, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε από δύο καλές φάσεις για κάθε ομάδα, σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο, όπου ο Πανιώνιος μπήκε νωθρά, ισορρόπησε ειδικά στο τελευταίο τέταρτο και απείλησε τη Μακάμπι. Προμηνύεται δεύτερο ημίχρονο που θα σπάσουν καρδιές. Ο Ιστορικός χρειάζεται ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Η Μακάμπι περισσότερο διαχειρίζεται το παιχνίδι, παρά προσπαθεί να επιτεθεί και είναι κάτι που πρέπει να εκμεταλλευθεί ο Πανιώνιος και να την κλείσει στα καρέ της.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Καλή επιτυχία στον Πανιώνιο.

47 Έκλεψε ωραία την μπάλα από δεξιά ο Λάμπρου, έκανε την παράλληλη σέντρα αλλά μπλόκαρε ο Ραίκοβιτς.

49 Κόρνερ για τον Πανιώνιο, που κέρδισε ο Γεσίλ. Ανεκμετάλλευτο και πάλι το κόρνερ. Κινητικός και σήμερα ο Γεσίλ.

52 Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με ένα σουτ του Κιάρτανσον, που πέρασε άουτ.

54 Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή από τον ΄Χατζησαφί έδιωξε δύσκολα ο Ραίκοβιτς. Η Μακάμπι δεν είναι άτρωτη, έχει αδυναμίες, πρέπει να πιέσει ο Πανιώνιος.

56 Κόρνερ για τον Πανιώνιο. Διώχνουν οι παίκτες της Μακάμπι.

57 Φάουλ έξω από την περιοχή του ΠΑνιωνίου για την ομάδα της Μακάμπι. Μόνο με στημένα απειλούν οι Ισραηλινοί.

Κίτρινη στον Κόρμπο.

Εκτέλεσε το φάουλ ο Κιάρτανσον, άστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

61 Φάουλ σε επικίνδυνο σημείο για τη Μακάμπι. Τα τελευταία 2-3 λεπτά οι ?Ισραηλινοί έχουν ισορροπήσει.

Καλή εκτέλεση από τον Ατζίλι, σε ετοιμότητα ο Κότνικ έπεσε στη δεξιά του γωνία κι έδιωξε.

Διακοπή στον αγώνα. Ευκαιρία να δροσιστούν οι παίκτες.

67 Μετά από 22 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ο ΠΑνιώνιος πρέπει να ανέβει, να τα δώσει όλα για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Από την άλλη η Μακάμπι για την ώρα κρατάει εύκολα το αποτέλεσμα που τη φέρνει στην επόμενη φάση και αμύνεται πολύ σωστά. Ένα εικοσάλεπτο που πρέπει να τα δώσει όλα ο Πανιώνιος αν θέλει να συνεχίσει στην Ευρώπη.

72 Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Σαββίδη, σούτερα έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα άουτ.

Σαν να χρειάζεται ένα φρεσκάρισμα ο Πανιώνιος για να τα δώσει όλα όσο πάμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Όπερ και εγένετο. Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Λάμπρου, που δε φάνηκε στον αγώνα, ο Ντουρμισάι.

75 Σουτ έξω από την περιοχή για τη Μακάμπι με τον Μπατόκιο, μπλόκαρε σταθερά ο Κότνικ.

77 Αλλαγή για τη Μακάμπι. Έξω ο Μπατόκιο, μέσα ο Μίχα.

78 Επικίνδυνη στιγμή για τη Μακάμπι, έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ.

79 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΚΑΜΠΙ. 0-1. Μετά την εκτέλεση κόρνερ  στο πρώτο δοκάρι, ο Ατζίλι με κοντινή προβολή σκόραρε και έβαλε τέλος στις ελπίδες του Πανιωνίου για πρόκριση. Από μια στημένη φάση, το είχαμε πει ότι η Μακάμπι, απειλούσε κυρίως από στημένες φάσεις. Πολύ κρίμα για την ομάδα του Πανιωνίου που πάλεψε κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα και δέχτηκε ένα «φθηνό» γκολ που έβαλε τέλος πρόωρα στην ευρωπαϊκή του πορεία.

82 Νέα καλή στιγμή για τη Μακάμπι. Ο Ατζίλι θα επιχειρήσει το σουτ και θα στείλει τη μπάλα μόλις έξω.

83 Πέρετζ μέσα, Κιάρτανσον έξω, στη δεύτερη αλλαγή της Μακάμπι.

86 Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Έξω ο Σαββίδης και μέσα ο Γλυνός

88 Τρίτη αλλαγή και για τη Μακάμπι. Εκτός ο Γκολάσα, μέσα ο Ρίκαν

Συνεχίζεται η κάκιστη παράδοση των ελληνικών ομάδων με τους Ισραηλινούς. Δε μας «πάνε» οι Ισραηλίτικες  ομάδες. Η Ελλάδα συνεχίζει λοιπόν με 4 ομάδες στην Ευρώπη.

90 Ο ρυθμός πλέον έχει παγώσει. Ο Πανιώνιος προσπαθεί να επιτεθεί, αλλά έχει συμβιβαστεί με τον αποκλεισμό.

93 Κόρνερ για τη Μακάμπι. Περνάει ανεκμετάλλευτο.

Τέλος του αγώνα, ο Πανιώνιος ηττήθηκε από τη Μακάμπι με 1-0 και αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος.

Δεν ήταν κακός ο Πανιώνιος, πάλεψε αλλά η Μακάμπι ήταν πιο έτοιμη και αγωνιστικά και πνευματικά. Προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, δεν τα κατάφερε, δεν κατάφερε να πατήσει περιοχή και ήταν αρκετά ευάλωτος στις στημένες φάσεις.

Καλή επιτυχία στις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες που συνεχίζουν στα Κύπελλα Ευρώπης.

Καλή σας νύχτα.

Κώστας Πρατικάκης

Γνωστός και ως Πρατ. Όταν, λοιπόν, σε ένα μονό στο μπάσκετ μου φώναζαν Πρατ πάσα, Πρατ σούταρε, Πρατ σκριν, ο αντίπαλος ρωτάει γιατί Μπραντ, επειδή μοιάζει στον Μπραντ Πιτ; Τα γέλια των συμπαικτών μου με πείσμωσαν και με έστειλαν αμέσως μετά τη Νομική, στο ΚΑΡ όπου γνώρισα την υπόλοιπη συμμορία του Sportrevolution. Για να με διαβάζεις, σημαίνει πως ούτε εσύ είσαι καλά στα μυαλά σου, οπότε πάμε να γίνουμε πολλοί. One solution – sport revolution( γ ρ α φ ι κ ό τ α τ ο ς)