Λέστερ και Αρσεναλ δεν έπεισαν για σερί ματς, παρουσίασαν ελάχιστα καλά διαστήματα κι έδειξαν πως χρειάζονται πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης. Ελάχιστες οι καλές ευκαιρίες, πολλά παράπονα από τις “αλεπούδες” για την διαιτησία που ζητάνε δυο πέναλτι! Η Λέστερ έμεινε αήττητη εντός έδρας από τις 16 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε ηττηθεί από την Αρσεναλ με 2-5. Για τους Λονδρέζους ήταν η τέταρτη διαδοχική εκτός έδρας ισοπαλία στην Premier League, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά από τον Αύγουστο του 2007.

Η Αρσεναλ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή στο από την αρχή του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σμάιχελ. Ο Μπεγερίν προσπάθησε να σπάσει την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων, αλλά ο Μόργκαν ήταν εκεί για να σώσει στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Στο 31 ο Καθόρλα εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Σμάιχελ πολύ δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ. Οι Αλεπούδες έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 42′, ο Τσεχ πρόλαβε τον Βάρντι, ενώ στη συνέχεια ο Ντρίνκγουοτερ δεν μπόρεσε να σουτάρει, αφού βρέθηκε στο έδαφος από το μαρκάρισμα του Κοσιελνί με τον Κλάτενμπεργκ (που ήταν πολύ κοντά στην φάση) να θεωρεί πως ο Γάλλος στόπερ βρήκε την μπάλα.

Με κακούς οιωνούς για τη Λέστερ άρχισε και το δεύτερο μέρος αφού ο Μεντί τραυματίστηκε και αποχώρησε. Στο 70ο λεπτό είχαμε και τη μεγαλύτερη φάση του αγώνα όταν ο Τσάκα έκανε το τραγικό λάθος, ο Βάρντι όμως υπό την πίεση του Κοσιελνί δεν κατάφερε να σκοράρει. Το δεκάλεπτο 75′-85 άνηκε στην Αρσεναλ. Η είσοδος του Γουίλσιρ έδωσε ώθηση, αλλά ο Μόργκαν και ο Σμάιχελ δεν άφησαν τον Άγγλο αλλά και τον Γουόλκοτ να σκοράρουν. Η Λέστερ ανέβασε ρυθμό στα τελευταία λεπτά και στο 88′ ζήτησε ξανά πέναλτι, με τον Μπεγερίν να βρίσκει χαμηλά τον Μούσα. Η τελευταία φάση ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Τσεχ να σώζει στο σουτ του Μαχρέζ και τον Μούσα να… κολλάει και να μη σουτάρει.

Λέστερ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουξ, Μαχρέζ, Ντρινκγουότερ, Μεντί (53′ Κινγκ), Ολμπράιτον (87′ Μούσα), Οκαζάκι (67′ Ουγιόα), Βάρντι

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Τσάκα (73′ Γουίλσιρ), Γουόλκοτ, Καθόρλα (73′ Οζίλ), Τσάμπερλεϊν (78′ Ζιρού), Αλέξις