Ο Ολυμπιακός παραλίγο να πάθει… Μπάμπεργκ, σε ένα από τα καλύτερα ματς τον τελευταίων ετών. Συναρπαστικές εναλλαγές στο προβάδισμα και μετά από 50 λεπτά μπάσκετ και δύο παρατάσεις, ο “Θρύλος” επικράτησε της “Βασίλισσας” με 100-93 σε ένα… μισογεμάτο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Δυναμικά άρχισε η αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε ένα μπαράζ εύστοχων μακρινών σουτ (60% αμφότερες). Καλός ρυθμός και αρκετό τρέξιμο από τις δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με έναν πολύ καλό Χέρστον και με σημαντικές βοήθειες από τον ορεξάτο Κατσίβελη και τον Μαυροκεφαλίδη έβρισκε λύσεις. Απέναντι τους ο Ολυμπιακός παρέταξε τον Παπανικολάου που δείχνει να βρίσκει ρυθμό σιγά σιγά αλλά και τους συνήθεις υπόπτους Σπανούλη και Πρίντεζη, με… ολίγη από Γουόρικ. Καλό μπάσκετ και ψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21).

1427032
Ηγετικός και καθοριστικός μετά από καιρό ο Σπανούλης

Στη δεύτερη περίοδο ο Σφαιρόπουλος παρέταξε την αμυντική πεντάδα που είχε γυρίσει το ματς της Ευρωλίγκας με τη Χιμκι, θέλοντας να “ρίξει” το σκορ της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ζντόβτς όμως, με καλές αποστάσεις στην επίθεση και καλή κυκλοφορία έβρισκαν τις απαντήσεις στην “ερυθρόλευκη” άμυνα. Παίκτης κλειδί ο Κατσίβελης. Ο πρώην “ερυθρόλευκος” είχε 9% στα τρίποντα στη διοργάνωση και στο πρώτο ημίχρονο είχε 3/3 και γενικά καλή παρουσία και αμυντικά!! Ο Ολυμπιακός στη συνεχεια ισορρόπησε με την είσοδο των Σπανούλη-Πρίντεζη. Ειδικά ο αρχηγός με 10 πόντους και 2 ασίστ έκανε πολύ καλή δουλειά, αλλά ο έλεγχος των ριμπάουντ (19 έναντι 14) και τα 7/11 τρίποντα, έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ με σκορ ημιχρόνου το 42-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε αρκετά πιο σκληρό. Σοβαρό το πρόβλημα των χαμένων ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό αφού ο Αγραβάνης που έπαιξε αρκετά, ήταν εκτός κλίματος και στις δυο πλευρές του παρκέ. Η είσοδος Χάντερ και Γουόρικ βελτίωσε το αμυντικό ριμπάουντ και το “ξύπνημα” του Σπανούλη με 4 συνεχόμενους πόντους και καλή δημιουργία, έδωσε σκορ στον Ολυμπιακό που ήταν μπλοκαρισμένος. Έτσι με 19-23 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 61-62.

Νευρικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο για τους γηπεδούχους, με δυο συνεχόμενα λάθη να δίνουν εύκολους πόντους στους Πειραιώτες. Η ΑΕΚ μπήκε με “χαλασμένο” μυαλό στο τελευταίο δεκάλεπτο συμπληρώνοντας 5 φάουλ σε 4′. Σαν να άδειασε από ενέργεια και δυνάμεις η ομάδα του Ζντόβτς. Το τρίποντο που της έδινε… ζωή μέχρι το 32′ άρχισε να την προδίδει. Ο μπαρουτοκαπνισμένος Ολυμπιακός, “μυρίστηκε αίμα” και με ένα σερί 7-0, πήρε σημαντικό προβάδισμα 68-75, μόλις 3′ και 40” πριν τη λήξη. Η επάνοδο του Μαυροκεφαλίδη και η έξοδος του Πρίντεζη με 5 φάουλ, σήμανε την ώρα της τελικής αντεπίθεσης για την ΑΕΚ. Με επιμέρους σερί 6-1 μείωσε 74-76, 2′ πριν τη λήξη του αγώνα. Το σούπερ τρίποντο του Μπράουν, με τη λήξη της επίθεσης της ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια (77-77) μόλις με μόλις 29” στο ρολόι του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε τα τελευταία δυο σουτ του αγώνα, απέτυχε και το ματς δίκαια πήγε στην παράταση.

Οι παρατάσεις

Υπάρχει ένας άγραφος κανόνας που λέει πως οι ομάδες που καταφέρνουν να στείλουν το ματς σε παράταση έχουν το momentum. H AEK το επιβεβαίωσε περίτρανα. Είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της παράτασης. Ο Μπράουν έβαλε σημαντικά καλάθια, η “μαχαιριά” όμως ήρθε από τον Μαυροκεφαλίδη με ένα τρίποντο από τα 7 μέτρα, 1′ 21” πριν το τέλος κάνοντας το 87-83. Το πρόβλημα των ριμπάουντ έκανε ξανά την εμφάνισή του στο χειρότερο σημείο. Άστοχη η ΑΕΚ αλλά πήρε δυο συνεχόμενα επιθετικά!! Το ματς πήγε τελικά στη ρουλέτα των βολών, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει κερδισμένος και να επανακάμπτει. 87-87 και η “Βασίλισσα”, χάνοντας το τελευταίο σουτ… σύρθηκε σε δεύτερη παράταση.

Αποδεκατισμένες οι δυο ομάδες μετά από 45 λεπτά αγώνα. Μπράουν και Χέρστον εκτός με τραυματισμό για την ΑΕΚ. Πρίντεζης και Παπαπέτρου εκτός για Ολυμπιακό με 5 φάουλ. Με τον γενικά κακό Μάντζαρη να έχει 2/2 τρίποντα και τον άστοχο αλλά δημιουργικό Σπανούλη οι “ερυθρόλευκοι” είχαν εξ’ αρχής το προβάδισμα με 91-96 και το κράτησε μέχρι τέλους με το τελικό σκορ να είναι 93-100!!!

Σημεία κλειδιά

Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε τα πάντα για τους ηττημένους έχοντας 22 πόντους και 16 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες οι Μπράουν (24 πόντοι) και Χέρστον (16 πόντοι και 7 ριμπάουντ). Η υπεροχή της ΑΕΚ στα ριμπάουντ δεν μέτρησε τελικά καθώς είχε κακό συντελεστή ασίστ/λαθών (15/16), έναντι (20/9) του Ολυμπιακού. Ενός Ολυμπιακού που πήγε να πάθει ότι και με τη Μπάμπεργκ, όμως τελικά σε ένα υπέροχο για τους θεατές ματς επικράτησε λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας σε τέτοια κομβικά ματς. Σπανούλης με 26 πόντους (6/13 σουτ) και 9 ασίστ και ο Χάντερ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι. Στα σημαντικά για τους φιλοξενούμενους οι επίσης πολύ καλές εμφανίσεις των…καινούριων, Παπανικολάου (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Γουόρικ (9 πόντοι και 6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77 κ.α., 87-87 1η παρ., 93-100 2η παρ

ΑΕΚ (Γ. Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Χέρστον 16, Μαυροκεφαλίδης 22, Μπράουν 24, Μαυροειδής 10, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3, Κάρτερ 1, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης.

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 26, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 8, Παπανικολάου 14, Όντομ 7, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7, Στρόμπερι, Αγραβάνης 2, Γουόρικ 9, Χάκετ 5.