Πολύ απλά, αν δεν υπήρχε ο υπέροχος Καναδός σέντερ(Μπίρτς), ο Ολυμπιακός ήταν πολύ πιθανό να γνώριζε άλλη μια ήττα από τον κακό του δαίμονα την τελευταία διετία. Αντ’ αυτού κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη επί της Μπάμπεργκ με 83-77. Μια ομάδα που έχει βρει το κουμπί των “ερυθρόλευκων” και τους έχει κάνει ουκ ολίγες “κηδείες”.

Ο Ολυμπιακός πάντα μετά από “σφαλιάρες” απαντά εκκωφαντικά με μεγάλες νίκες τα τελευταία χρόνια. Κάπως έτσι ξεκίνησε και στο ΣΕΦ κόντρα στους Γερμανούς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έβγαλε πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με καλύτερο παίκτη τον Παπανικολάου πήρε γρήγορα μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους την οποία και διατήρησε. Όλοι οι “ερυθρόλευκοι” έβαλαν το λιθαράκι τους στην επίθεση με πιο σημαντικούς τους Παπανικολάου και Γουότερς. Το 31-32 στο ημίχρονο ήταν μάλλον δίκαιο και… άνετο.

Μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου είδαμε μια από… τα ίδια. Καλή άμυνα και πάλι και πόντοι από το “ξύπνημα” του Λοτζέσκι. Μετά το 26′ όμως άρχισαν να φαίνονται οι πρώτοι τριγμοί για τον Ολυμπιακό. Ο Τρινκέρι έβαλε τους ψηλότερους Μέλι και Τέις πάνω στον Σπανούλη, αναγκάζοντας τον αρχηγό του Ολυμπιακού και γενικά όλους τους παίκτες σε αρκετά λάθη σε πάσες και βεβιασμένα σουτ. Η άμυνα των Γερμανών έγινε πιο physical και οι αλλαγές πάνω στα μαρκαρίσματα αποσυντόνισαν τους “ερυθρόλευκους”. Στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στο -2 και άρχισαν να ξυπνούν εφιάλτες.

Τότε όμως ήρθε ο “Κολοσσός” Κεμ Μπιρτς. Με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ (6 επιθετικά) και επτά κερδισμένα φάουλ κουβάλησε κυριολεκτικά την ομάδα στις πλάτες του, σβήνοντας τον τραγικό στο τελευταίο δεκάλεπτο Σπανούλη. Ανανέωσε επιθέσεις, πέτυχε καλάθια, έδωσε ξύλο και αλλοίωσε πολλές γωνίες πάσας και σουτ. Εκπληκτικός ο Καναδός που έκανε ρεκόρ σε ριμπάουντ, χρόνο συμμετοχής και rating (αξιολόγηση).

Στα θετικά εκτός από την επιστροφή του Μπιρτς σε καλές εμφανίσεις, προσμετράται η ετοιμότητα και σταθερότητα των δυο “Παπ” (Παπανικολάου-Παπαπέτρου) και η ετοιμότητα του Γουότερς να προσφέρει σε ρόλο “κομπάρσου” ένα ποιοτικό δεκάλεπτο.

Στα αρνητικά ο “μια καλός και τρεις κακός ή μέτριος” Γιανγκ και το γεγονός πως ο Τρινκέρι έδειξε αυτό που έκανε πρώτα ο Πεδουλάκης με τους Λάσμε και Γκιστ. Ότι ο Σπανούλης αποσυντονίζεται σε μεγάλο βαθμό όταν μαρκάρεται από πιο “μακρύ” αντίπαλο με γρήγορα πόδια. Γεγονός που ακόμα επηρεάζει πολύ τον Ολυμπιακό σε θέματα οργάνωσης, ηρεμίας και καθαρού μυαλού.