20:53, 14/05/2016 | Συντάκτης: Φώτης Διάφας

Και τώρα οι δύο τους

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε συνεπής στο ραντεβού των τελευταίων χρόνων με τον Ολυμπιακό για τον  τελικό του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς στο 0ΑΚΑ του πάρα πολύ καλού  Άρη στη σειρά των παιχνιδιών με 84-68. Πρώτο παιχνίδι  της σειράς την πέμπτη 19/5 στις 19:30 στο ΣΕΦ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και χάρις την εξαιρετική τους άμυνα πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 5-0 και στη συνέχεια με την είσοδο του τιμωρημένου στον προηγούμενο αγώνα Φελντείν στο παιχνίδι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό 20-6 (8′) με την πρώτη περίοδο να λήγει στο +10 24-14.

Οι παίχτες του Πεδουλάκη συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και στην άμυνα και στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +19 33-14 (14′). Κάπου εκεί ο Άρης έδειξε σημεία ζωής και με ένα επιμέρους σερί 0-9 έφτασε το σκορ στους 10 πόντους 33-23 (17′). Οι » πράσινοί» απάντησαν με ένα σερί 6-0 κάνοντας το 39-23 με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τρίποντο του Ουάιτ στην τελευταία επίθεση που διαμόρφωσε το 40-28.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στην μικρότερη της  τιμή στο -6  40-34 (23΄). Κάπου εκεί οι «πράσινοι» αντέδρασαν και ανέβασαν την διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό 53-41 (27′), χωρίς να μπορέσουν να την διατηρήσουν και το τέλος της περιόδου να βρίσκει στο +9 τους γηπεδούχους 57-48.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και να διεκδικήσουν με περισσότερες πιθανότητες την νίκη, αλλά οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και δεν έδωσαν δικαιώματα με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο +16 84-68 και τον Παναθηναϊκό να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Μας άρεσε η αντίδραση των παιχτών του Πεδουλάκη μετά τις δύο ήττες στην Θεσσαλονίκη. Ο Φελντέιν που δεν αγωνίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι ήταν «καυτός» σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ πάρα πολύ καλοί ήταν και οι Γκίστ Καλάθης και Ουίλιαμς.  Επίσης μας άρεσε και η ομάδα του Άρη που σε όλα τα παιχνίδια της σειράς τα έπαιξα στα ίσια, δεν φοβήθηκε κοίταξε στα μάτια τους «πράσινους» και έδειξε σε όλους πως με σωστό προγραμματισμό και καλές επιλογές ξένων μπορείς να πετύχεις πολλά πράγματα.

Δεν μας άρεσε να νεκρά διαστήματα για ένα ακόμη παιχνίδι των γηπεδούχων. Μπορεί σήμερα να μην την πλήρωσαν, αλλά στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό αν θέλουν να έχουν τύχη θα πρέπει να τα ελαχιστοποιήσουν ή και να τα εξαλείψουν.