Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 91-86 και σε συνδυασμό με την ήττα της Λαμποράλ από την Μπάμπεργκ θα αντιμετωπίσει την Ισπανική ομάδα με μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της Euroleague. Πρώτος αγώνας την Τετάρτη 13 Απριλίου στην Βιτόρια και η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Οι ” πράσινοι” ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και με καλές επιλογές στην επίθεση πήραν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου που τους βρήκε στο +6 17-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Τζόρτζεβιτς είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Γκίστ και Διαμαντίδη κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να πάμε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 9 πόντους 43-52, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75 9 στα 10 αστοχώντας μόνο σε μια προσπάθεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ αλλά οι παίχτες του Ίβκοβιτς ήταν πιο εύστοχοι και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο τέλος της περιόδου στο -5 61-66. Άξιο αναφοράς τα 11 στα 12 τρίποντα που είχε ο Παναθηναϊκός μέχρι τα μέσα της περιόδου και το 0-6 από εκεί και μετά μέχρι την λήξη του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα πήγαν ανάποδα για τους “εξάστερους”. Οι “Τούρκοι” άρχισαν να βάζουν τα σουτ που τους έδινε η κακή αμυντική λειτουργία, αντίθετα οι “πράσινοι” έχαναν τα σουτ από παντού τα λάθη ανέβαιναν 18 συνολικά και μοιραία ήρθε η ήττα με 91-86.

Μας άρεσε ο Παναθηναϊκός των 3 πρώτων δεκαλέπτων που αν παίξει έτσι δεν έχει να φοβηθεί κανέναν. Η Λαμποράλ δεν τρομάζει και ο καλός Παναθηναϊκός μπορεί να περάσει στο F4. Γκίστ Διαμαντίδης και Ουίλιαμς ήταν οι κορυφαίοι για τους ηττημένους.

Δεν μας άρεσε ο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί αυτό να μην κόστισε κάτι καθώς η πρόκριση είχε ήδη κριθεί όμως στα επόμενα παιχνίδια μπορεί να αποδειχτεί πολύ λυπηρό για τους “πράσινους”. Δεν μας άρεσε ο Κούζμιτς για ακόμη ένα παιχνίδι επιθετικά ήταν ακίνδυνος και ο Φελντέιν ο οποίος έχει μπερδευτεί από τις πολλές αλλαγές και φαίνεται έξω από τα νερά του ακόμη.