23:55, 02/04/2016 | Συντάκτης: Φώτης Διάφας

Η «Βασίλισσα” βρυχάται

Μεγάλη νικήτρια του «clasico” ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης καθώς κατάφερε να περάσει από το «Καμπ Νοού” επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 1-2 παρόλο τις αντιξοότητες που βρήκε στο δρόμο της καθώς έμεινε πίσω στο σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι παρότι στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνιζόταν με 10 παίχτες και τις ακυρώθηκε λανθασμένα από ότι δείχνει η επαναληπτική προβολή γκολ του Μπέιλ στο 80ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο είναι ίσως ένα από τα χειρότερα αναμεταξύ τους παιχνίδια που έχουμε δει. Πολλά φάουλ αρκετές κάρτες και πολλά νεύρα από τις δυο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, με λιγοστές ευκαιρίες με κυριότερη την ευκαιρία του Σουάρεζ που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Η «Μπλαουγκράνα” μπήκαν δυνατά στην επανάληψη χάνοντας σπουδαία ευκαιρία με τον Μέσι με τον Κέιλορ Νάβας να διώχνει εντυπωσιακά. Ότι δεν  κατάφεραν λίγο πριν το πέτυχαν  το σκορ στο 56ο λεπτό με κεφαλιά του Πικέ που πανηγύρισε έξαλλα το γκολ απέναντι στην «μισητή” αντίπαλο.

Η συνέχεια όμως ανήκε στους «μερένχες”, οι οποίοι κατάφεραν στο 62ο λεπτό να ισοφαρίσουν ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια του Μαρτσέλο και γυριστό βολέ από τον Μπενζεμά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και κατάφεραν να βάλουν και δεύτερο γκολ με τον Μπέιλ στο 80ο λεπτό, αλλά επόπτης και διαιτητής είδαν φάουλ του «Ουαλού” στον Άλμπα και ακύρωσαν λανθασμένα από ότι φαίνεται στην επαναληπτική προβολή το γκολ.  Δεν έφτανε στους φιλοξενούμενους ότι τους ακυρώθηκε γκολ, μένουν και με 10 παίχτες στο 84ο λεπτό  καθώς αποβλήθηκε ο Σέρχιο Ράμος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία εμφανίστηκε ο  CR7 ή αλλιώς Κριστιάνο Ρονάλντο, o οποίος στο επόμενο λεπτό με πλασέ έκανε το 1-2 για τους «μερένχες” και έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του και παράλληλα κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον για το ποιος θα κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης στα παρακάτω βίντεο που ακολουθούν.