3:35, 29/05/2016 | Συντάκτης: Ανδρέας Ζέρβας

Η «Βασίλισσα» επιστρέφει!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 89-81 και έδωσε τέλος στους μικρούς τελικούς με συνολικό σκορ 3-1 στις νίκες, κατακτώντας την 3η θέση της Α1.

Η «Βασίλισσα», σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη δίνοντας τέλος στους μικρούς τελικούς με συνολική νίκη 3-1, κατακτώντας την 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1.

Το ματς

Η ΑΕΚ, ξεκίνησε δυνατά από την αρχή του αγώνα και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ με διαφορά 9 πόντων (19-10) στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Άρης, μείωσε στην αρχή της δεύτερης περίοδο την διαφορά στους -2 (22-20).

Η ψαλίδα άνοιξε πάλι με τον Χέρστον να είναι από τους καλύτερους στο παρκέ για την «Ένωση» και όδηγησε την ομάδα του στο ημίχρονο να προηγείται με 10 πόντους. 43-38 σκορ ημιχρόνου.

Ο Άρης δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ και η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι σε όλες της γραμμές του γηπέδου. Σωστές Ζον πρες άμυνες, και με εξαιρετικά Πικ εντ ρολ στην επίθεση χτύπαγε ασταμάτητα τον Άρη.

Στο 3ο δεκάλεπτο η «Βασίλισσά», με τον Μπράουν να έχει ρόλο μαέστρου, κράτησε την υπεροχή και ολοκλήρωσε με σκορ 73-64. Ο επίλογος ήρθε με τον Άρη να επιμένει να γυρίσει το παιχνίδι, όμως δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΚ.

Ο Αρχηγός, Ντούσαν Σάκοτα, έδωσε την λύση όταν η πίεση άρχισε να εμφανίζεται στα πρόσωπα τον συμπαικτών του και με μυαλό κέρδισε τα απαραίτητα φάουλ, τις βολές και έδινε στην ΑΕΚ πόντους για το τελικό 89-81.