19:57, 04/07/2016 | Συντάκτης: Γιάννης Μιχαλάκος

Η φάση των «8» στο Euro 2016 έχει ολοκληρωθεί και τα ζευγάρια των ημιτελικών είναι ήδη γνωστά. Ουαλία, Πορτογαλία, Γερμανία και Γαλλία κατά σειρά, επικράτησαν  των αντιπάλων τους, άλλες με περισσότερο και άλλες με λιγότερο εμφατικό τρόπο και συνεχίζουν να ονειρεύονται την κατάκτηση του τροπαίου. Λίγο το ταλέντο, λίγο η τύχη, λίγο η τακτική, ώθησαν τις ημι-φιναλίστ στην επιβολή του δικού τους άγραφου «νόμου».

Ας δούμε τα ματς αναλυτικά:

Πολωνία-Πορτογαλία

pol por

Μπορεί οι Πολωνοί να προέρχονταν από μια εκπληκτική πρώτη φάση, αήττητοι και με πολύ καλό σύνολο, όμως έβλεπαν το μεγάλο τους αστέρι, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι… «άσφαιρο». Όλοι περίμεναν την «ανάστασή» του και ο προημιτελικός κόντρα στους απογοητευτικούς (έως τότε) Πορτογάλους ήταν μια πρώτης τάξης ευκαιρία για να «πάρει μπρος» ο άσος της Μπάγερν. Όπως και έγινε. Γκολ από νωρίς και προσπάθεια για διατήρηση του σκορ, αλλά οι Ίβηρες έχουν στον πάγκο τους έναν ειδικό, έναν σπεσιαλίστα της διαχείρισης υλικού και αποτελέσματος συγχρόνως. Ο Φερνάντο Σάντος προτίμησε να ξεκινήσει με τον Σάντσες στην ενδεκάδα και δικαιώθηκε. Ο νεαρός ισοφάρισε πριν το ημίχρονο και οδήγησε το ματς στην παράταση και τελικώς στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Πορτογάλοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με μηδέν νίκες (σε 90λεπτο) βρίσκονται στον ημιτελικό, έχοντας μια μοναδική ευκαιρία μετά από χρόνια να φτάσουν μακριά σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Βέλγιο- Ουαλία

wal bel

Αγώνας με θεωρητικό φαβορί και αουτσάιντερ. Οι Βέλγοι μπορεί να ξεκίνησαν την διοργάνωση με ήττα από τους Ιταλούς αλλά στη συνέχεια πήραν την πρόκριση μέχρι τους «8» με πειστικές εμφανίσεις που να δικαιολογούν την 4η θέση τους στην κατάταξη της UEFA. Το «οπλοστάσιο» των Βέλγων διέθετε παίκτες αξίας όπως Αζάρ, Λουκάκου, Ντε Μπρούιν, Καράσκο κλπ αλλά δεν ήταν τόσο δεμένη σαν ομάδα. Αυτό αποδείχθηκε με τους Ουαλούς!  Παρόλο που το Βέλγιο προηγήθηκε νωρίς, βρέθηκε γρήγορα προ-εκπλήξεων,  καθώς οι Ουαλία ισοφάρισε άμεσα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν καλύτερη διαχείριση του ρόστερ και του αγώνα και «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις και με δύο πολύ όμορφα γκολ πήραν την πρόκριση. Οι Βρετανοί παρόλο που έχουν στις τάξεις τους έναν παίκτη που ξεχωρίζει και αποτελεί την πιο ακριβή μεταγραφή όλων των εποχών, τον Γκάρεθ Μπέιλ, δείχνουν ΟΜΑΔΑ και απολαμβάνουν στο γήπεδο κάθε δευτερόλεπτο που αγωνίζονται. Έφτασαν  για πρώτη φορά σε ημιτελικό και ευελπιστούν να γίνουν μια νέα.. Ελλάδα του 2004.

Ιταλία-Γερμανία

ger ita

Ένας πρόωρος τελικός. Τι να πει κανείς για δύο από τις μεγαλύτερες υπερ-δυνάμεις του παγκοσμίου ποδοσφαίρου σε συλλογικό και διεθνές επίπεδο. Έχοντας τέσσερα παγκόσμια πρωταθλήματα έκαστη και τους καλύτερους εν ενεργεία τερματοφύλακες στη διάθεση τους, ο αγώνας τους θα μπορούσε να είναι μια εικόνα του τελικού της 10ης Ιουλίου.  Οι δύο αρχηγοί, ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν που στα 37 του ηγείται των «νερατζούρι» και δήλωσε πως θα δώσει το «παρών» και στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Από την άλλη, ο ικανότατος και με ηγετικές διαθέσεις Μάνουελ Νόιερ , έχοντας οδηγήσει τα «πάντσερ» στην κατάκτηση του παγκοσμίου κυπέλλου θέλει να οδηγήσει την  χώρα του και στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 20 χρόνια. Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» όπως το περίμεναν όλοι, με την Γερμανία να ανοίγει το σκορ στα μέσα του δευτέρου  ημιχρόνου και την Ιταλία να ισοφαρίζει με πέναλτι λίγο πριν το φινάλε. Όλα έδειχναν παράταση και πέναλτι. Εκεί θα ξεχώριζε ένας από τους δύο. Ο κορυφαίος της 20ετίας ή ο κορυφαίος της επόμενης γενιάς; Μετά από μια υποτονική παράταση και μια «φοβισμένη» διαδικασία των πέναλτι με κακές εκτελέσεις εκατέρωθεν, ο Νόιερ πήρε τον «άτυπο» τίτλο και οδήγησε την Γερμανία στους «4».

Γαλλία- Ισλανδία

fra ice

Προημιτελικός για έναν ρόλο. Ο πιο αδιάφορος ίσως από τους τέσσερις. ΟΙ Ισλανδοί έχοντας κάνει ήδη υπέρβαση φτάνοντας μέχρι τους «8», μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να απολαύσουν τον αγώνα. Οι Γάλλοι ήθελαν ένα γρήγορο γκολ για να αποβάλλουν το άγχος του φαβορί και να μην βρεθούν να κυνηγάνε πάλι στο σκορ όπως με τους Ιρλανδούς. Όπως και έγινε… Οι Γάλλοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 4-0, μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία. Εκεί οι Ισλανδοί πίεσαν και κατάφεραν να «μαζέψουν» λίγο το σκορ και να δώσουν λίγη χαρά στους χιλιάδες οπαδούς τους που βρέθηκαν στο γήπεδο.