Επική πρόκριση για την Λίβερπουλ.Συγκλονιστικό παιχνίδι στο “Άνφιλντ” με τους “κόκκινους” να επιστρέφουν από το 1-3, παίρνοντας την πρόκριση με 4-3! Πέρασαν άνετα στα ημιτελικά Σαχτάρ και Βιγιαρεάλ. Πρόκριση στα πέναλτι (5-4) για τη Σεβίλλη!

Λίβερπουλ- Ντόρτμουντ 4-3

Σε μία από τις μεγαλύτερες βραδιές στην ευρωπαϊκή ιστορία της όπως εξελίχθηκε, η Λίβερπουλ βρέθηκε να χάνει με 2-0 και 3-1 στο “Άνφιλντ”, όμως κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και με γκολ στις καθυστερήσεις να εξασφαλίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι, με τον Μιχιταριάν να κάνει το 0-1 στο 5′ και τον Ομπαμεγιάνγκ να πλασάρει υπέροχα τον Μινιολέ στο 9′ για το 0-2. Η αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 48′ ο Οριζί νίκησε στο τετ α τετ τον Βάιντενφελερ μείωσε σε 1-2 και ‘εδωσε το σύνθημα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν επαναπαύθηκαν στο προβάδισμά τους και έφτασαν και σε ένα τρίτο γκολ στο 57′ με τον Μάρκο Ρόις,  όπου έγραψε 1-3. Εννέα λεπτά αργότερα, όμως οι “κόκκινοι” βρήκαν και πάλι την απάντηση στο γκολ της Ντόρτμουντ. Ο Κουτίνιο με υπέροχο σουτ μετά από ωραία συνεργασία με τον Μίλνερ έκανε το 2-3 και από το σημείο εκείνο οι παίκτες του Κλοπ αύξησαν την πίεσή τους προκειμένου να φτάσουν σε ένα ακόμη γκολ που θα τους έφερνε πιο κοντά στην ανατροπή και την πρόκριση στα ημιτελικά. Στο 78′ ο Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους κι ο Σακό με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε με το Άνφιλντ να “τρελαίνεται”. Την ανατροπή για τη Λίβερπουλ ολοκλήρωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λόβρεν, όπου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στέλνοντας τους φιλάθλους της Λίβερπουλ στον έβδομο ουρανό.

Liverpool 4-3 Borussia Dortmund HD All Goals… από football-goals-live

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Μίλνερ, Εμρέ Τζαν (80′ Λούκας Λέιβα), Λαλάνα (62′ Τζο Άλεν), Κοουτίνιο, Φιρμίνο (62′ Στάριτζ), Ορίγκι.

Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γκονσάλο Κάστρο (82′ Γκιουντογάν), Βάιγκλ, Καγκάουα (77′ Γκίντερ), Μχιταριάν, Ρόις (83′ Αντριάν Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ.

Σεβίλλη – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (5-4 πεν.)

H Σεβίλλη είχε αποκτήσει ελαφρύ προβάδισμα μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα στο “Σαν Μαμές”. Γι’ αυτό το λόγο, οι παίκτες του Ουνάι Έμερι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να “καθαρίσουν” όσο το δυνατόν γρηγορότερα με την υπόθεση πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν πρώτοι γκολ στο 57′ με τον πρώτο σκόρερ του, Άριτς Αντούριθ. Βέβαια, σημαντική ευθύνη φέρει και ο νεαρός γκολκίπερ της Σεβίλλης, Νταβίντ Σόρια, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Παρόλα αυτά, η χαρά της Αθλέτικ κράτησε μόλις 2 λεπτά, αφού στο 59′ ο Κεβίν Γκαμεϊρό έφερε το ματς στα ίσα. Στα μέσα του δευτέρου μέρους ο Βαλβέρδε είδε τον Αντούριθ να αποχωρεί τραυματίας, δυσκολεύοντας το έργο του. Παρά την απώλεια, του καλύτερου του παίχτη ο Βάσκος τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα και τελικά δικαιώθηκε, αφού στο 80′ ο Ραούλ Γκαρθία έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Το ματς τελείωσε με αυτό το σκορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο Ιτουράσπε θα μπορούσε να είχε μετατραπεί σε αρνητικό πρωταγωνιστή, αλλά ευτυχώς για τον ίδιο, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι κι όχι στα δίχτυα του συμπαίκτη της εστίας του, μετά από φάουλ των γηπεδούχων. Στην παράταση γκολ δεν μπήκε και οι ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο νεαρός Σόρια μπλόκαρε το πέναλτι του Μπενιάτ, ο Γκαμεϊρό ευστόχησε στο τελευταίο και χάρισε την πρόκριση στους Σεβιγιάνους!

Sevilla 1-2 (Pen 5-4) Athletic Bilbao – Highlights από samozaonekojeznam

Σεβίλλη: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Κολοντζιεϊτσάκ, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Κρον Ντέλι, Ιμπόρα, Γκαμεϊρό.

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιάγο Ερερίν, Ντε Μάρκος, Μποβέδα, Ετσέιτα, Μπαλενθιάγκα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Σουσαέτα, Λεκουέ, Ραούλ Γκαρθία, Αντούριθ.

Σπάρτα Πράγας – Βιγιαρεάλ  2-4

Το 2-1 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία ήταν από μόνο του ικανό να στείλει τη Βιγιαρεάλ στα ημιτελικά του Europa League, ωστόσο δεν την εμπόδισε να περάσει σαν… σίφουνας από την Πράγα, επικρατώντας της Σπάρτα με 4-2. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Μπακαμπού, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Μπίτσικ, πλάσαρε σωστά και έκανε το 0-1. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, Καστεγέχο και Σοριάνο έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στα “κίτρινα υποβρύχια” που με την έναρξη του δεύτερου μέρους “έγραψαν” το 0-4 με σκόρερ ξανά τον Μπακαμπού.

Το μόνο που κατάφερε η Σπάρτα ήταν να μειώσει σε 2-4 στο 65′ και το 71′ με γκολ των Ντότσκαλ και Κρέιτσι αντίστοιχα.

Sparta Prague 2-4 Villareal – All Goals… από HaijRJHD

Σπάρτα Πράγας: Μπίτσικ, Κονατέ, Μάρετσεκ, Κόβατς, Φρίντεκ, Ματεγιόφσκι, Ντότσκαλ, Φατάι, Κρέιτσι, Λάφατα, Γιούλις.

Βιγιαρεάλ: Αρεολά, Γκασπάρ, Μπελί, Βίκτορ Ρουίθ, Ρουκάβινα, Τριγκέρος, Μπρούνο Σοριάνο, Σουάρεθ, Καστιγέχο, Μακαμπού, Σολδάδο.

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μπράγκα 4-0

Η Σαχτάρ είχε εύκολο έργο απέναντι στην αγνώριστη Μπράγκα, την οποία και φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ. Οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάριο Σρνα στο 25ο λεπτό, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος ο Ρικάρντο Φερέιρα έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με το “καλησπέρα” και συγκεκριμένα στο 49′ ο Βίκτορ Κοβαλένκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, προτού ο Ρικάρντο Φερέιρα, στο εφιαλτικότερο βράδυ της καριέρας του, στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

All Goals – Shakhtar 4-0 Braga – 14.4.2016 HD από enteritament

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτοφ, Σρνα, Κούτσερ, Όρντετς, Ισμαΐλι, Μαλίσεφ, Στεπανένκο, Κοβαλένκο, Μάρλος, Τάισον, Φερέιρα.

Μπράγκα: Ματέους, Μαρσέλο Γκοϊάνο, Ρ. Φερέιρα, Μπολί, Τζάβαν, Λουίζ Κάρλος, Βούκσεβιτς, Ζόσουε, Ράφα Σίλβα, Χασάν, Εντουάρντο.