Μπάρκας: Ο νεαρός τερματοφύλακας της ΑΕΚ σε ολόκληρο το παιχνίδι δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα. Καθάριζε με ευκολία την μπάλα στον αέρα και γενικά δεν απειλήθηκε. Μια φάση της Κέρκυρας στο 74΄και ένα γκολ στο οποίο δεν φέρει ευθύνη. Βαθμός 6

Γκάλο: Ο Βραζιλιάνος δεν ήταν πολύ δραστήριος σήμερα. Στο επιθετικό κομμάτι δεν βοήθησε, αλλά ούτε αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ανασταλτικά. Βαθμός 6

Κολοβέτσιος: Αναλώθηκε στις κοκορομαχίες με τον Τουράμ και σπατάλησε αρκετή από την ενέργεια του να κρατήσει εκτός αγώνα τον πρώτο σκόρερ της Κέρκρυρας. Η φάση του γκολ τον αφήνει εκτεθειμένο αφού ο προσωπικός του αντίπαλος κατάφερε και ξέφυγε. Βαθμός 5

Λαμπρόπουλος: Ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ μαζί με τον Μάνταλο και τον Γαλανόπουλο. Το γκολ που πέτυχε ήταν τελείωμα από επιθετικό μεγάλης κλάσης. Άλλα ο Βασίλης Λαμπρόπουλος είναι στόπερ με χαρακτηριστικά του την αλτικότητα και το σωστό διάβασμα του αγώνα. Βαθμός 8

Ντίντακ: Ο Ισπανός δεν ήταν πολύ καλός σήμερα. Προσπάθησε και έτρεξε πολύ πάλι, όπως κάνει σε όλα τα παιχνίδια φέτος, όμως με τον Σπίνουλα αντιμετώπιζε προβλήματα. Στην πλάτη του φεύγει και στη φάση του γκολ της Κέρκυρας. Βαθμός 6

Σιμόες: Ο Πορτογάλος ήταν ανεβασμένος συγκριτικά με άλλα φετινά του παιχνίδια. Λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της αγωνιστικής, στο 77’, όμως τον σταμάτησε ο εκπληκτικός σήμερα Κουτσαβασίλης. Βαθμός 7

Γιόχανσον: Ο Σουηδός είχε μια μέτρια απόδοση σήμερα, ίσως τραβούσε το βλέμμα μας περισσότερο η κινητικότητα του Γαλανόπουλου, όμως δεν μπορώ να πω πως έκανε κάποιο λάθος ή αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα. Αν ήταν πιο συγκεντρωμένος στη φάση του 64ου λεπτού θα είχε κάνει το 2-0 και όλα καλά. Βαθμός 6

Γαλανόπουλος: Όαση ο μικρός! Έπαιρνε μπάλες μοίραζε μπάλες, μεγάλη συμμετοχή στο ματς. Αν υπάρχει κάτι που υστερεί είναι σε δύναμη, όμως έχει το ταλέντο και την σωματοδομή για να «δέσει» περισσότερο. Βαθμός 8

Μάνταλος: Ακόμα ένα εκπληκτικό παιχνίδι από τον αρχηγό. Ειδικά σήμερα που ήταν ελεύθερος χωρίς να έχει στο μυαλό του την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας, δημιούργησε όλες τις επιθέσεις από όπου και αν κινούταν στον αγωνιστικό χώρο. Βαθμός 8

Αραβίδης: Δυσκολεύτηκε αρκετά στο παιχνίδι με πλάτη. Ωστόσο μία φορά που γύρισε είχε το δοκάρι. Αρκετά κινητικός, όμως δεν ήταν σε καλή μέρα. Βαθμός 6

Αλμέιδα: Στο πρώτο ημίχρονο ο Πορτογάλος αναλώθηκε περισσότερο στο δημιουργικό κομμάτι παρά στο τελείωμα τον φάσεων. Αν η «Ένωση» έκανε εύκολα γκολ ίσως είχε χρεωθεί δύο ασίστ σήμερα. Βαθμός 7

Αλλαγές:

Πέκχαρτ: Έπαιξε λίγο δεν μπορεί να κριθεί.
Πατίτο: Καλό παιχνίδι από τον Αργεντινό. Στο μισάωρο που πέρασε στο ματς «ξύπνησε» την ΑΕΚ που είχε κοιμηθεί στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Βαθμός 6

Προπονητής

Ζοζέ Μοράις: Το 4-4-2 με ρόμβο που δούλεψε στις τελευταίες προπονήσεις και δοκίμασε σήμερα, έδειξε πως ταιριάζει στην ΑΕΚ, ώστε να δημιουργεί επιθέσεις απέναντι σε κλειστές άμυνες. Ίσως έπρεπε να κάνει λίγο πιο γρήγορα τις αλλαγές του στο ματς. Ήξερε τι θα αντιμετωπίσει στην Κέρκυρα και έστησε κατάλληλα την ομάδα. Βαθμός 7