17:42, 14/09/2017 | Συντάκτης: Δημήτρης Γιαννούκος

Τόσο κοντά, μα τόσο μακριά…

Για 28′ η Εθνική είχε τη Ρωσία στα σκοινιά. Σταδιακά όμως ο Σβεντ και μαζί του η «Αρκούδα» ξύπνησε, οι διεθνείς κουράστηκαν και παρά τη μεγάλη προσπάθεια των Καλάθη, Μπουρούση και Πρίντεζη, οι Ρώσοι νίκησαν (74-69) και βρέθηκαν στα ματς μεταλλίου πετώντας εκτός συνέχειας την Ελλάδα. Γράφει ο Δημήτρης Γιαννούκος.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Πολύ καλό το ξεκίνημα στην αναμέτρηση για την Ελλάδα, Οι παίκτες του Μίσσα έκαναν πολλά σωστά πράγματα ταυτόχρονα στο παρκέ. Έπαιξαν άμυνα, έτρεξαν, επιτέθηκαν καλά με σωστές επιλογές (miss match και επιθέσεις από την πίσω ζώνη άμυνας). Ο Καλάθης ήταν ο άνθρωπος, ενώ κατάφερε να περάσει και… χειροπέδες στον Σβεντ (0/5 σουτ) και ο Πρίντεζης άρχισε από νωρίς να φορτώνει πόντους τα αντίπαλα καλάθια . Από τους Ρώσους απείλησε μόνο ο Μοζγκόφ με 8 πόντους κρατώντας τη Ρωσία σε επαφή με το σκορ (24-17)

Και το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε άσχημα για τους Ρώσους με τον Σβεντ να είναι τραγικός σε επίθεση και οργάνωση του παιχνιδιού (1/7 σουτ, 4 λάθη) και να παρασύρει τους συμπαίκτες του σε άναρχο μπάσκετ. Ο Μπαζάρεβιτς το είδε έγκαιρα και απέσυρε τον σταρ της ομάδας του στον πάγκο. Μόνο τότε οι τυπικά φιλοξενούμενοι… σουλουπώθηκαν και κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 9-2, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (37-31).

Οι παίκτες του Μπαζάρεβιτς μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έβαλαν δύσκολα στην Εθνική. Η διαφορά έπεσε στους 4 όμως ο Πρίντεζης με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε ξανά ηρεμία στην ομάδα του. Μπουρούσης και Καλάθης όμως βγήκαν για τις απαραίτητες ανάσες και το «ξύπνημα» του Σβεντ (13π στο 3ο δεκάλεπτο) έφερε τους Ρώσους σε απόσταση σουτ (53-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ελλάδα φάνηκε κουρασμένη. Η υπερπροσπάθεια των 30′ για τους βασικούς της ομάδας άρχισε να βγαίνει στο γήπεδο σε αστοχία και λάθος επιλογές. Οι έμπειροι Ρώσοι ήταν εκεί για να το εκμεταλλευτούν με ένα σερί 16-6 στα πρώτα 5′ παίρνοντας προβάδισμα 67-60. Από εκεί και πέρα είχαμε άναρχο και σκληρό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες και τους Καλάθη και Μπουρούση να δίνουν ό,τι έχουν για την ισοφάριση. Οι Ρώσοι όμως είχαν της απαντήσεις και πήραν μια πολύ δύσκολη και σπουδαία νίκη που τους βάζει στα ματς μεταλλίου της διοργάνωσης.

Που κρίθηκε το ματς

• Στο μηδενικό ροτέισον του Κώστα Μίσσα. Αγραβάνης (27»), Αντετοκούνμπο (6:21), Παπαπέτρου (1:27), Παππάς (5:03) και Μάντζαρης (4:12). Ακόμα πιο χαρακτηριστικό είναι πως αυτοί οι παίκτες συνολικά σούταραν μόλις μια φορά!!
  • Στον αντίποδα ο προπονητής της Εθνικής επέλεξε να ζήσει και να πεθάνει με μια 5άδα με τους Μπουρούση, Σλούκα, Καλάθη, Παπανικολάου και Πρίντεζη να αγωνίζονται πάνω από 32′ και να μην έχουν καθαρό μυαλό και ανάσες στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.
  • Σε ένα ματς που τρέξαμε καλά το γήπεδο (15π έναντι 2 των Ρώσων) και βάλαμε την μπάλα στη ρακέτα (40π έναντι 26π) καταφέραμε και χάσαμε! Σημαντικό στοιχείο οι 10 πόντοι περισσότεροι που έβαλαν οι Ρώσοι από ελεύθερες βολές με τους Έλληνες να σουτάρουν με το ανεκδιήγητο για τέτοια ματς 50% (10/20).
  • Στο γεγονός ότι στο κάκιστο διάστημα του Σβεντ στο πρώτο ημίχρονο (2/8 σουτ και 5 λάθη), βρεθήκαμε προηγούμενοι μόλις με 37-31. Ο Σβεντ είναι πραγματικά κυρίαρχος στη διοργάνωση και παρά την τεράστια προσπάθεια του Καλάθη, στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε ρυθμό και με 26 πόντους «σκότωσε» την Ελλάδα.
  • Τέλος, στην πολύ κακή διαχείριση των μεγάλων διαφορών που πήρε ο Εθνική. Μια αδυναμία που φάνηκε από τα φιλικά προετοιμασίας, έκανε και σήμερα την εμφάνισή της. Δύο φορές οι παίκτες του Μίσσα απέκτησαν διψήφια διαφορά πόντων (11 και 13 πόντοι) και δυο φορές αυτή έκανε… φτερά.

ΥΓ. Η Εθνική πέρασε από μια κόλαση στο Ελσίνκι αλλά η εικόνα της στην Κωνσταντινούπολη έσωσε τα προσχήματα. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται λόγος για επιτυχία, αλλά ταυτόχρονα η λέξη αποτυχία φαντάζει βαριά. Δεδομένων των καταστάσεων και της σωρείας λαθών από ΟΛΕΣ τις πλευρές, η ομάδα έφτασε στο μίνιμουμ των προσδοκιών που υπήρχαν πριν τη διοργάνωση. Πλην του Μπουρούση η μαγιά για την επόμενη μέρα υπάρχει και είναι πολύ καλή και στην καλύτερη μπασκετική ηλικία. Φτάνει μόνο να διαγνωστούν τα εμφανέστατα προβλήματα και να αρχίσει από νωρίς ο σχεδιασμός της επόμενης μέρας και της επόμενης μεγάλης διοργάνωσης…