Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley league, καθώς επικράτησε του Πρωταθλητή ΠΑΟΚ με 1-3 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Εύκολες νίκες για Κηφισιά και Λαμία, ενώ δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν τη νίκη στο τέλος ο Άρης, ο Φοίνικας και ο Παναθηναϊκός.

Ας δούμε ποιο αναλυτικά τι έγιναν στα παιχνίδια.

Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε στο πρώτο σετ του Ολυμπιακού, δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο με τους “ερυθρόλευκους” να ανεβάζουν την απόδοση στα επόμενα τρία σετ με όπλο την καλή του υποδοχή και το δυνατό σέρβις έφυγε με τη νίκη από την Paok Sports Arena και παραμένοντας μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Τα σετ: 1-3 (25-21, 12-25, 22-25, 22-25)

Η Κηφισιά επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 του Ηρακλή που μόνο στο δεύτερο σετ φάνηκε απειλητικός χάνοντας στις λεπτομέρειες με 31-29, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στη δεύτερη θέση 3 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Τα σετ: 3-0 (25-13, 31-29, 25-20)

Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε αρκετά για να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Ορεστιάδας με 3-1. Οι “ακρίτες” κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 22-25, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν τους βαθμούς την νίκης που τους φέρνουν στη δεύτερη θέση μαζί με την Κηφισιά και πίσω από τον Ολυμπιακό. Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 25-19, 25-12)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Μίκρα ο Άρης επικράτησε με 3-2 του Παμβοχαϊκού. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά παιχνίδι παίρνοντας το πρώτο σετ άνετα, οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν καθώς πήραν το δεύτερο και το τρίτο σετ, βάζοντας δύσκολα στους “κιτρινόμαυρους”. Η αναμενόμενη αντίδραση ήρθε τελικά από τον Αρη κερδίζοντας το τέταρτο σετ και εν τέλει τη νίκη σε ένα συναρπαστικό  τάι μπρέικ με 24-22. Τα σετ: 3-2 (25-15, 25-27, 21-25, 25-17, 24-22)

Στο ντέρμπι των ουραγών η Λαμία επικράτησε με 3-0 της Παναχαικής, κάνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με τη μάχη για την ουρά να “φουντώνει” μετά από αυτό το αποτέλεσμα. Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-20, 25-18)
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-3 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σε έναν αγώνα που διήρκεσε 2,5 ώρες!! Οι ” πράσινοι” προηγήθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι με διαφορά 2 σετ, αλλά δεν μπόρεσαν να το τελειώσουν, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο ΠΑΟ αποδείχθηκε ποιο ψύχραιμος από τους γηπεδούχους παίρνοντας τους 2 βαθμούς της νίκης. Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18)