Την δεύτερη νίκη της για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον Πανελευσινιακό, με σκορ 6-0. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο την εμφανώς χαμηλότερης ποιότητας φιλοξενουμένη ομάδα. Πλέον, με ένα βαθμό στην Λάρισα περνάνε πρώτη στην επόμενη φάση.

Το σημερινό παιχνίδι για την «Ένωση» ήταν ένα παιχνίδι που το χρειαζόταν. Δεν αναφέρομαι στα πολλά γκολ με αφορμή πως θα πάρει ψυχολογία η ομάδα, μια χαρά ψυχολογία και θέληση έχουν όλοι οι παίκτες. Ήταν σημαντικό γιατί έδωσε την δυνατότητα στον νέο προπονητή να δώσει ευκαιρίες σε παίκτες που έβλεπε μόνο στις προπονήσεις.

Ο Πλατελλάς, ο Τζανετόπουλος, ο Μπακάκης, ο Τζεμπούρ και ο Κορδέρο ήταν τα νέα πρόσωπα στην βασική ενδεκάδα. Ο κάθε ένας από αυτούς ξεχωριστά, έδειξαν πως είναι έτοιμοι να αγωνιστούν όποτε τους ζητηθεί. Όλοι, πλην του Πλατέλλα αγωνίστηκαν 90΄σε κανονικούς ρυθμούς. Όπως δήλωσε όμως ο Πογιέτ «οι αμυντικοί στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν δοκιμάστηκαν τόσο ώστε να μπορεί να τους κρίνει». Αυτό αφορά  τον Τζανετόπουλο αλλά και τον Σβάρνα που πέρασε σαν αλλαγή στην θέση του τραυματία Λαμπρόπουλου.

Λεπτά συμμετοχής πήρε για πρώτη φορά φέτος και ο Φαγέ. Ο νεαρός μέσος ήταν απλός και ουσιαστικός στο παιχνίδι του. Έδειξε πως είναι ικανός να ξεκουράσει τον Γιόχανσον σε παιχνίδια που το αποτέλεσμα έχει κριθεί. Ενώ για 20 λεπτά αγωνίστηκε και ο «Μάκης» ο οποίος κατάφερε και απείλησε για μια φορά την εστία του Μανιάτη με κεφάλια.

Ο Πογιέτ σιγουρά είναι ευτυχισμένος. Είδε το σύνολο των παικτών του σοβαρό και συγκεντρωμένο στην νίκη, χωρίς να καθησυχάζονται με τα τέσσερα γκολ του πρώτου ημίχρονου. Τους είδε να θέλουν να έχουν την μπάλα στα πόδια τους, να μαρκάρουν αμέσως όταν την χάνουν και την  κατοχή να είναι 75% υπερ τους.

Υ.Γ.(1)  Λένε, πως όταν μαρκάρει ένας ποδοσφαιριστής είναι προϊών καλής διάθεσης. Ο Πογιέτ στο κομμάτι διάθεσης του Μπουονανότε έχει κάνει θαύματα. ο Αργεντινός σήμερα παρά τα δυο υπέροχα γκολ που σημείωσε κέρδισε τουλάχιστον πέντε φορές την μπάλα από δικό του μαρκάρισμα.

Υ.Γ.(2)  Τώρα, ο Πογιέτ ξέρει πως έχει ένα ικανό σύνολο για σωστό ροτεϊσον.

ΈΞΤΡΑ: το πρώτο γκολ του Ντιέγκο Μπουονανότε όπως το ανέβασε ο ίδιος στο προφίλ του στο Instagram.